Pierwsze "hotele jaskiniowe" zaczną działać w lipcu i obejmą 290 hektarów - powiedział Zhao Yiding (wym. Dżao Ji-ting), który stoi na czele projektu "Jaskiniowy Ekologiczny Zamek Wakacyjny" w powiecie Yongshou (Jung-szou) w Szensi.

Hotelowe pokoje będą rozchodzić się od korytarza głębokiego na 10 metrów. Zaopatrzone będą w system wentylacyjny, utrzymujący odpowiednią temperaturę w zależności od pory roku.

Reklama

W jaskiniach nazywanych yaodong (wym. jao-tung), drążonych w miękkich zboczach gór, żyje do dziś koło 40 mln Chińczyków. Wewnętrzne ściany są zazwyczaj bielone, a w zewnętrznej znajdują się drzwi i okna. Yaodongi bywają głębokie zazwyczaj na 5 metrów, szerokie na 3-4 m. Ważną częścią jaskini jest kang - platforma z gliny lub kamieni do siedzenia i spania, ogrzewana dymem z pieca, który przechodzi pod kangiem systemem kanałów kominowych.

Bardziej eleganckie yaodongi mają wybudowane kamienne bądź ceglane fasady; czasami łączone są w szereg. Najsłynniejsze takie domostwa znajdują się w Jenan (Yan'an), gdzie swoją kwaterę główną miał w latach 1935-1948 Mao Zedong. Chińscy komuniści uważają Jenan za kolebkę rewolucji, która doprowadziła w 1949 roku do powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Reklama

Prowincja Szensi znana jest głównie z terakotowej armii, stanowiącej orszak pogrzebowy cesarza Shi Huangdi, który w III w. p.n.e. zjednoczył chińskie królestwa.