To trzydzieści fresków z wizerunkami świętych, które obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Ikon w Supraślu, które także znajduje się na terenie klasztornym. Kierownik muzeum Krystyna Stawecka przyznaje, że XVI-wieczne polichromie to "perełki" muzeum.

Reklama

53 tys. zł na renowację fresków placówka otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaś 36 tys. zł - z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

Stawecka powiedziała, że nie udało się uzyskać dotacji na konserwację wszystkich polichromii, ale dzięki pieniądzom będzie możliwa naprawa większości z nich. Według niej, 80 proc. fresków.

Ostatnia renowacja supraskich fresków miała miejsce w latach 60. ubiegłego wieku. Obecna konserwacja będzie polegała przede wszystkim na oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków na freskach oraz naprawie drewnianych ram. Stawecka dodała, że zanim trafiły one do supraskiego muzeum, prezentowane były zwiedzającym na wystawach w Białymstoku i Warszawie.

Reklama

Jeszcze w kwietniu ma być ogłoszony przetarg na wykonanie prac konserwatorskich, a renowacja rozpocznie się w czerwcu.

Muzeum Ikon w Supraślu działa w zabudowaniach męskiego monasteru Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, to oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Oprócz unikalnych fresków, placówka posiada w swoich zbiorach jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon XVIII, XIX i XX-wiecznych.