Połonina Wetlińska – symbol Bieszczad

Jeśli kiedykolwiek dostaliście pocztówkę od znajomych z Bieszczad, to najprawdopodobniej przedstawiała ona właśnie krajobraz Połoniny Wetlińskiej. Jest to bowiem najpopularniejsze miejsce, w którego sercu leży niemal kultowe schronisko bieszczadzkie, zwane Chatką Puchatka. Szlaki Połoniny Wetlińskiej mają to do siebie, że można wybrać te mniej, jak i bardziej uczęszczanie przez turystów, a w żadnym z tych przypadków nie trzeba rezygnować z zapierających dech w piersi widoków. Dla większych grup, chcących integrować się z turystami z całej Polski poleca się np. szlak żółty, prowadzący z Przełęczy Wyżnia. To także jedna z najkrótszych dróg do osławionej Chatki Puchatka, w której można liczyć na odpoczynek czy orzeźwiającą kąpiel w źródełku. Jednak to, co przyciąga rzesze wędrowników to przede wszystkim wschody i zachody słońca, które w tym miejscu wręcz zniewalają swym pięknem. Osoby, które pragną zaznać nieco więcej ciszy i spokoju podczas wędrówki po Kotlinie Wetlińskiej powinny wybrać trasę od wsi Smerek, przez przełęcz Orłowicza. To trasa nieco dłuższa, ale wynagradzająca wszystko napotkanym po drodze panoramami przyrodniczymi.

Reklama

"Bieszczadzka koronka" – wyzwanie dla długodystansowców

Aby zaliczyć tzw. pętlę należy dysponować dobrą kondycją oraz czasem, bowiem jej przejście zajmuje ok. 12 godzin. Wycieczka powinna rozpocząć się w miejscowości Wetlina, skąd ruszymy na wzniesienie Jawornik. Stosunkowo łagodne podejście obfitujące w urocze polany pozwala swobodnie wybrać miejsce na krótki odpoczynek. Z Jawornika dość łagodne zejście gwarantują nam stoki Paprotnej – wzgórza z płaskimi i rozległymi partiami wierzchołkowymi. Kolejnym punktem na trasie jest urwisko na Riabej Skale z tarasem, którego widoki wynagradzają trudy wędrówki. Można stąd zobaczyć m.in. szczyty Czeremchy, Połoniny Równej czy Holicy. Dalsza trasa prowadzi przez przełęcz pod Czerteżem, Czerteż, dalej wierzchołek Kamiennej, Krzemieniec i Wielką Rawkę, aż do powrotu do wyjściowej miejscowości – Wetliny. Trasa oferuje różnorodność, która w Bieszczadach jest szczególnie interesująca – zmiany terenu, widoki na polany i lasy, oraz odcinki pełne turystów, jak i te, na których nawet w sezonie wakacyjnym możemy cieszyć się spokojem i ciszą.

Reklama
Reklama
Wygodne buty, czyli to, co niezbędne w Bieszczadach
Zarówno doświadczeni wędrownicy, jak i tegoroczni nowicjusze muszą pamiętać o najważniejszym elemencie ekwipunku wycieczkowego – wygodnych butach, dzięki którym nasza podróż będzie samą przyjemnością. Do chodzenia po zmiennym terenie odpowiednie są buty trekkingowe, które zadbają o komfort i bezpieczeństwo podczas ruchu.