Turyści muszą mieć przy sobie dokument tożsamości. Niektórzy o tym zapominają i mają problemy z dojazdem na wypoczynek. Wczoraj jeden z obywateli chciał wjechać do Chorwacji z rodziną, pokazując legitymację szkolną dziecka.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki przyznał, że turyści dla własnej wygody powinni zabierać w podróż do Chorwacji paszport. - Niektóre urzędy chorwackie, nie na granicy, lecz w głębi kraju wymagają paszportu. Dlatego prosimy o zabieranie nadal ze sobą tego dokumentu - apeluje rzecznik MSZ.

Do tej pory przekraczanie granicy z Bośnią było prawie nieodczuwalne. Turyści w samochodach jedynie wyrywkowo okazywali paszporty. Po 1 lipca kontrola dokumentów jest zdecydowanie dokładniejsza. Sytuacja poprawiłaby się, gdyby zrealizowano plany budowy mostu łączącego półwysep, na którym leży Dubrownik, z resztą kraju. O tej inwestycji mówi się od 16 lat. Teraz władze w Zagrzebiu twierdzą, że wykorzystają fundusze UE.

W zeszłym roku Chorwację odwiedziło 570 tysięcy Polaków. Ambasada Polska w Zagrzebiu ocenia, że w 2013 roku liczba ta przekroczy 600 tysięcy.