Zwiedzanie Berlina najlepiej rozpocząć od Bramy Brandenburskiej – najbardziej charakterystycznego punktu miasta. Zaprojektowana przez słynnego niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa, stanowi symbol zjednoczenia państwa niemieckiego i jest jednym z najsłynniejszych pomników na świecie. Brama Brandenburska jest wysoka na 26 m, szeroka na 65,5 m i głęboka na 11 m, a jej najważniejszym elementem jest kwadryga powożona przez uskrzydloną boginię Nike. Jako zabytek znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów.

Reklama

W niedalekiej odległości od Bramy Brandenburskiej położony jest Reichstag, siedziba niemieckiego parlamentu. Budynek powstał w latach 1884–1894 według projektu Paula Wallota. Reichstag został podpalony po dojściu do władzy Adolfa Hitlera w 1933 roku. Po zjednoczeniu Niemiec budynek został odrestaurowany, a na jego dachu wybudowano szklaną kopułę, z której można podziwiać 360-stopniową panoramę miasta. Wejście na kopułę jest darmowe, jednak od około roku, ze względu na zagrożenie terrorystyczne, wymagana jest uprzednia rejestracja online.

Po zwiedzaniu Reichstagu możemy udać się w kierunku pomniku Holocaustu, upamiętniającego zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Pomnik projektu Petera Eisenmana został wybudowany w latach 2003-2005. Na placu o powierzchni 19 tysięcy metrów kwadratowych stoi prawie 3 tys. betonowych słupów różnej wielkości, które stwarzają wrażenie labiryntu. Według twórcy wejście w labirynt ma budzić grozę i zmuszać do zadumy.

Bezpośrednio z pomnikiem sąsiaduje Potsdamerplatz, jeden z najruchliwszych i największych placów w Berlinie. Ze względu na położenie pomiędzy wschodem a zachodem Berlina, plac był opustoszałym kawałkiem ziemi w samym centrum miasta. Po zjednoczeniu Niemiec podjęto decyzję o zagospodarowaniu terenu, który stał się największym placem budowy w całej Europie. Główną atrakcję turystyczną stanowi siedziba firmy Sony – monolityczny budynek ze szkła i stali z imponującą konstrukcją dachową. W czasie międzynarodowego festiwalu filmowego Berlinale, Sony Centre przyciąga znanych aktorów i reżyserów z całego świata.

Reklama

Alexanderplatz, tętniące życiem serce Berlina, stanowił niegdyś centrum wydarzeń politycznych. Dziś jest to obowiązkowe miejsce dla wszystkich turystów udających się do stolicy Niemiec. Nad placem góruje mierząca 368 m wieża telewizyjna (Fernsehturm), która miała stanowić symbol zaawansowania technologicznego poprzedniego reżimu. Na wysokości 204 metrów znajduje się platforma widokowa dla turystów, z której można podziwiać panoramę całego miasta. Na Alexanderplatz mieści się też zegar Urania, czyli system zegarowy, który w symboliczny sposób przedstawia strefy czasowe świata oraz jest ulubionym miejscem spotkań młodych ludzi.

Będąc w Berlinie nie sposób pominąć takich miejsce jak Checkpoint Charlie, czyli symbolicznego punktu kontroli granicznej, Gendarmenmarkt, czy słynnej East Side Gallery. Wyspa Muzeów, która stanowi jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie, to również obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich miłośników historii.

Dla fanów motoryzacji ciekawym obiektem jest najstarszy europejski tor wyścigowy. Jest to leżący w południowo-zachodniej części miasta tor Avus. Niestety nie można już tam poczuć zapachu palonych opon, ponieważ od roku 1989 obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 100 km/h.

Berlin to mieszanka kulturowa, miasto pełne różnorodności i kontrastów. Tuż obok starych, zabytkowych budowli wyrastają drapacze chmur i budynki ze szkła i stali. Nie ma tu jednego centrum czy placu, na którym skupiałby się ruch turystyczny. Stolica Niemiec to nowoczesne miasto muzeów, festiwali i innych imprez zasługujących na miano wydarzeń światowej kultury. Panująca w nim atmosfera i różnorodność atrakcji turystycznych sprawia, że każdy, nawet najbardziej wybredny, znajdzie tu coś dla siebie.