Republika Chorwacji nie należy do Unii Europejskiej, więc przed wyjazdem warto sprawdzić, czy mamy aktualny paszport. Planowana data wejścia Chorwacji do UE to 1 lipca 2013 roku, ale lepiej nie zdawać się na decyzje unijnych urzędników i potraktować wakacyjny wyjazd do Chorwacji jak podróż poza granice Unii Europejskiej.

Reklama

Paszport może przydać się szczególnie w czasie wizyt u lekarza, może okazać się także niezbędny w razie chęci skorzystania z niektórych usług bankowych. Okazania paszportu wymagają również niektóre linie lotnicze.

Co można wwieźć do Chorwacji?

Zwolnione z cła są przedmioty użytku osobistego. Przepisy pozwalają przewieźć przez granicę (na osobę) 200 sztuk papierosów, 1 litr napoju wysokoalkoholowego lub 2 litry napoju o zawartości alkoholu do 22 proc., do tego kilogram kawy lub herbaty. Można również mieć przy sobie niewielką ilość żywności.

Reklama

W wypadku, gdy musimy przyjmować jakieś leki i wwozimy je do Chorwacji, warto zabrać ze sobą także dokumentację medyczną o chorobie. Należy również pamiętać, by nie zabierać ze sobą więcej leków niż musimy przyjąć przez czas pobytu w Chorwacji.

Jeśli chcemy zabrać ze sobą na wakacje profesjonalną kamerę lub instrument muzyczny, należy zgłosić ten fakt na granicy. Inaczej może się okazać, że przy opuszczaniu kraju celnicy zechcą obłożyć nasz sprzęt opłatą celną.

A jeśli na wakacje wybiera się z nami pies lub kot, musi posiadać tak zwany paszport dla zwierzęcia wraz z zaświadczeniem o szczepieniach. Wymaga się także, by zwierzę posiadało tatuaż identyfikacyjny lub mikroczip.

Reklama

Rady dla turystów

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie zamieszcza przydatne praktyczne informacje dla osób odwiedzających Chorwację.

* Walutę zagraniczną na kuny można wymieniać w bankach, na poczcie oraz w kantorach (Mjenjačnica). Banki w Chorwacji czynne są w dni robocze w godz. 9-19, w soboty do godz. 13.

* Nurkowanie bez pozwolenia dozwolone jest w wyznaczonych akwenach. Jeśli ktoś chce nurkować w innych miejscach, musi wykupić specjalne zezwolenie. Należy pamiętać, że nurkowanie w parkach narodowych jest zabronione, chyba że posiadamy zgodę wydaną przez Ministerstwo Ochrony Środowiska.

* Zabronione jest wydobywanie z dna morskiego muszli żywych mięczaków.

* Właściciele jachtów, żaglówek i łodzi motorowych lub osoby wynajmujące je na rejs powinny zgłosić się do najbliższego kapitanatu, by opłacić winietę i zostawić listę członków załogi. Z opłat zwolnione są kajaki, rowery wodne oraz mniejsze jednostki o długości poniżej 3 metrów i mocy silnika do 5kW. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grożą wysokie kary, łącznie z przepadkiem łodzi.

* W chorwackich restauracjach i hotelach obowiązuje zakaz palenia. Dla palaczy wyznaczone są specjalne strefy. Mandat za złamanie tego zakazu może być bardzo dotkliwy i wynieść nawet 130 euro.

Ambasada Polski w Chorwacji

Warto zapamiętać adres i informacje kontaktowe ambasady RP w Chorwacji:

Ambasador: Maciej Szymański

Adres: Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000

Telefon: +38514899444, +38598359796

E-mail: zagrzeb.amb.sekretariat@msz.gov.pl