Nawet amator może zrobić wspaniałe wakacyjne zdjęcie, dzięki któremu, kiedy tylko zechce, będzie wracać myślami do odwiedzonych w przeszłości miejsc. Najważniejsze w fotografii jest tak naprawdę to, co chcemy na zdjęciu uwiecznić. Jedni pstrykają setki zdjęć wszystkiego, co widzą dookoła, inni okiem fotoreportera próbują uchwycić wyjątkową chwilę, a jeszcze inni poświęcają więcej czasu na zrobienie fotografii tak, by wykadrować idealny obraz.

Reklama

Zdjęcia wakacyjne powinny odzwierciedlać nie tylko miejsca, w których byliśmy, ale również nastrój, jaki nam towarzyszył. Przy robieniu fotoreportaży nauczyłam się, że warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Starajmy się fotografować z daleka - panoramy, widoki - ale również z bliska np. emocje na twarzach naszych współtowarzyszy wyprawy, przysmaki regionów, które odwiedzamy - mówi polsko-amerykańska fotoreporterka, Sylwia M. Ożdżyński.

Ważna jest staranna kompozycja. Najważniejszy obiekt na zdjęciu powinien być odpowiednio duży, wtedy oczywistym będzie to, co chcieliśmy na zdjęciu uwiecznić. Nie bójmy się, więc dużych zbliżeń i powiększania obrazu. Dzięki temu uda nam się skupić uwagę na temacie. Możemy to zrobić również dzięki zabawie perspektywą. Nie zawsze fotografowany obiekt musi być po środku kadru, wręcz przeciwnie, lepiej tego unikać.

Dużo radości przyniesie nam robienie zdjęć z różnych punktów nachylenia, np. zdjęcie kwiatka zróbmy od spodu. Klęknijmy, aby zmieścić cały budynek w viewfinderze. Zdjęcia często są bardziej interesujące, kiedy po prostu bawimy się aparatem. Zwróćmy uwagę również na kompozycję. Czasami lepiej zrobić krok w bok, aby zdjęcie było ciekawsze, lub poczekać chwilę na idealne światło - radzi Ożdżyński.

Reklama

Światło jest kluczem dobrej fotografii. W celu uzyskania prawidłowo naświetlonego zdjęcia, do materiału światłoczułego lub matrycy musi dotrzeć określona ilość światła odbitego od fotografowanych obiektów. Służą temu dwa mechanizmy: przysłona i migawka. Ich kombinację nazywamy ekspozycją zdjęcia. Krótki czas naświetlania, czyli otwarcia przysłony, pozwoli "zamrozić" obiekt np. spadającą kroplę wody, a długi pomoże oddać ruch na zdjęciu. Większość aparatów ma jednak gotowe ustawienia, które ułatwią fotografowanie.

Jeśli chodzi o światło najważniejsza zasadą jest po prostu unikanie robienia zdjęć pod słońce - zawsze powinno znajdować się za plecami osoby fotografującej - podpowiada fotoreporterka.

Podczas fotografowania krajobrazów i zachodów słońca dobrze jest określić, co jest ważniejsze - ziemia, woda czy niebo. Jeśli jest to grunt lub woda, najlepiej umieścić horyzont w górnej jednej trzeciej obrazu. Jeśli niebo, to horyzont powinien zajmować jedną trzecią na dole zdjęcia. Najlepiej unikać umieszczania go po środku.

Reklama

Fotografując ludzi, niezależnie od planu, należy unikać przecinania postaci w zgięciach kończyn: kolanach, łokciach, równo na linii pasa itp. Ujmując fotografowaną osobę w kadrze lepiej zrobić to lekko poniżej kolan lub od ud w górę, a na zbliżeniach np. od linii przedramion. Osoba na zdjęciu powinna być skierowana twarzą w tę stronę, gdzie pozostaje na zdjęciu więcej wolnej przestrzeni. Dzięki temu efekt będzie bardziej naturalny.

Wiele osób myśli, że to od modelu aparatu zależy, jakość zdjęć. Ważniejsze od tego, jaki mamy sprzęt jest jednak to, na ile go znamy. Żeby zrobić dobrą fotografię nie potrzebna jest lustrzanka. Wystarczy kompaktowy aparat fotograficzny, z którego ustawieniami zapoznaliśmy się jeszcze przed wyjazdem. Wtedy mamy pewność, że uchwycimy wyjątkową chwilę, wydarzenie, które może trwać tylko kilka sekund, bo tyle nam zajmie włączenie aparatu i wybranie najlepszej funkcji.

Kiedyś odwiedzając Polskę, zrobiłam zdjęciem aparatem kompaktowym, a po powrocie do Stanów postanowiłam zgłosić je do kilku konkursów. Udało się - zdobyłam Nagrodę Uznania. To dowód na to, że nie trzeba mieć super nowoczesnego aparatu, by zrobić wyjątkowe zdjęcie. Oczywiście dobry sprzęt daje nam więcej możliwości, ale aby zachować wspaniale chwile podstawowy aparat kompaktowy wystarczy - zdradza Sylwia M. Ożdżyński.

Najważniejsze to być kreatywnym i traktować robienie zdjęć jak super zabawę - dodaje.