Sejm w środę przyjął część senackich poprawek do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Ustawa czeka na podpis prezydenta. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma utworzyć, dostosować i utrzymać infrastrukturę informatyczną związaną z bonem.

Reklama

Prezydent ma 21 dni na podpis. Ja mam nadzieję, że ten podpis będzie może nawet nieco szybciej. I niezwłocznie, po podpisaniu, system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie gotowy, aby wypłacać pierwsze świadczenia na koniec tego miesiąca. Koniec miesiąca, początek sierpnia będziemy mogli pierwsze płatności wykonać - powiedziała w piątek w radiu TOK FM minister Emilewicz.

W jej ocenie, to "bardzo innowacyjny produkt, także od strony informatycznej".

Bon zostanie wygenerowany po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, czyli podobnie, jak w przypadku programu 500+. Przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia oraz dla dzieci z niepełnosprawnością - tłumaczyła.

Reklama

Jak dodała, bon zostanie przekazany SMS-em na podany przez starającego się o niego numer telefonu, bądź e-mailem na podany adres mailowy. Dostaniemy numer, który jest rodzajem portmonetki, z której płacimy za usługi hotelowe, noclegowe, za obozy sportowe organizowane przez organizacje pozarządowe, kluby sportowe - powiedziała. Dodała, że bonem będziemy mogli płacić podmiotom, które także zarejestrują się na platformie ZUS.

Emilewicz przypomniała, że bon jest wsparciem dla rodzin, a także dla branży turystycznej.

Szefowa MR była pytana o to, kiedy branża otrzyma pieniądze na konto od momentu, kiedy zapłaci się bonem. Najdalej do 14 dni od momentu wykonania płatności - powiedziała.

Zapewniła jednocześnie, że jeśli będą jakiekolwiek kłopoty w systemie informatycznym, to przez specjalnie uruchomioną do tego celu infolinię będzie można realizować płatności.

Reklama

Bonem będzie można płacić do marca 2022 r. - dodała.

Bon turystyczny wynosi 500 zł na każde dziecko oraz dodatkowo 500 zł na dziecko niepełnosprawne.

Bonem Polacy będą mogli płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w kraju. Jest on ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze.

Prawo do bonu ustali Polska Organizacja Turystyczna za pomocą systemu udostępnionego jej przez ZUS i na podstawie informacji z bazy danych MRPiPS m.in. dotyczących programu "Rodzina 500 plus".

Po wejściu w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym minister rozwoju ogłosi, od kiedy podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym i od kiedy będzie można korzystać z bonów. Obecnie ZUS prowadzi intensywne prace przygotowawcze do wdrożenia przedsięwzięcia.

Jak wskazuje POT, ZUS zrealizuje płatność za bon na rzecz przedsiębiorcy lub OPP w terminie 14 dni od dnia przyjęcia płatności.