Festiwal będzie elementem Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon - największej imprezy turystycznej w Polsce odbywającej się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Organizatorem plebiscytu jest jeden z internetowych portali podróżniczo-turystycznych.

Reklama

Konkurs ogłoszono 1 czerwca 2009 roku. Nagrody przyznawane są przez internautów. Na stronie zlotestopy.pl można oddać głos na wyprawę w jednej z pięciu kategorii: woda, góry, ląd, na kołach oraz w kategorii nagroda specjalna. Każdy z użytkowników portalu mógł też zgłosić własną wyprawę. Do konkursu zgłoszono prawie 40 wyjątkowych ekspedycji.

"Motywem przewodnim statuetek są stopy, to one niosą każdego podróżnika, wynoszą go z domu, pozwalają postawić pierwszy krok na drodze i odkrywać świat" - wyjaśniła PAP Daria Bąk, jedna z organizatorek plebiscytu

Statuetki Złote Stopy to odlewy z patynowanego mosiądzu oprawionego na marmurowej kostce. Mierzą 22 cm, ważą 1,5 kg. Laureaci odbiorą nagrody z rąk synów znanego podróżnika, Arkadego Fiedlera.

Do tej pory podróżą zdobywającą najwięcej głosów internautów jest Carstensz Expedition 2010, zgłoszona w kategorii "góry". To wyprawa Martyny Wojciechowskiej, której celem było zdobycie najwyższych szczytów wszystkich kontynentów.

W kategorii "woda" największą popularnością cieszy się wyprawa 63-letniego Aleksandra Doby, który w składanym kajaku jako pierwszy Polak opłynął Bajkał w 41 dni. W wyprawach lądowych najwięcej głosów ma dotychczas podróż do Peru organizowana przez Akademicki Klub Turystyczny Watra i Akademicki Klub Turystyki Kajakowej Bystrze. Grupa eksplorowała 20-kilometrowy odcinek Kanionu Colca poruszając się przy tym cały czas dnem kanionu.

W kategorii "na kołach" prym wiedzie wyprawa Scotland Castle Tour. Szymon Belka, Anna Kitowska, Agata Ladzińska oraz Radosław Literski przejechali rowerami w Szkocji 1852 km. Nagroda specjalna przewidziana jest dla podróży, których nie można przyporządkować ściśle do jednej z czterech kategorii. Największą szansą na jej zdobycie ma dotychczas Ania Lichota, która zdobyła Mount Everest.

Daria Bąk powiedziała, że zakończyło się już przyjmowanie nowych zgłoszeń, bo do finału plebiscytu zostało niewiele ponad miesiąc. Wśród zaproponowanych wypraw, na które można oddawać głos, są jeszcze m.in.: najszybszy polski rejs dookoła świata, rowerowa wyprawa w 90 dni dookoła Bałkanów i 24-dniowa wyprawa boso przez plaże brzegiem Bałtyku.