Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera to miejsce poprzez które muzyka klasyczna dociera do starszych i młodszych. Instytucja ta prezentuje bogaty program muzyczny repertuarowy i cykliczny.

Reklama

Musica Viva - to cykl koncertów przeznaczonych dla najmłodszych melomanów. Koncerty organizowane przez Filharmonię Opolską cieszą się dużym zainteresowaniem. Celem organizatorów jest przede wszystkim kształtowanie w młodych odbiorcach właściwego kontaktu z muzyką klasyczną, która wzbogaca ich wiedzę muzyczną. Muzyka poważna przestaje być obca i niezrozumiała. Spotkania obejmują różne formy muzyczne, gatunki i epoki (muzykę filmową, muzykę polską czy baletową).

W Kielczy, Kamieniu Śląskim, Zawadzkiem, Opolu i Brzegu po raz 10. odbywa się Festiwal GAUDE MATER POLONIA Wincenty z Kielczy in memoriam. Jest on szansą na poznanie m.in. muzyki średniowiecza i renesansu oraz klasyki XX wieku czyli twórczości K. Szymanowskiego, I. J. Paderewskiego i W. Lutosławskiego. Festiwal jest formą uczczenia twórczości i samej osoby Wincentego, który pieśń "Gaude Mater Polonia" (Ciesz się, Matko Polsko) napisał na kanonizację biskupa Stanisława ze Szczepanowa w 1253 roku. Jednak nie jest to festiwal muzykologiczny. Imię Wincentego, zgodnie z założeniem, patronuje, a nie ogranicza imprezę. Program jest bardzo urozmaicony, a wypełnia go udział zespołów chóralnych i zespołów kameralnych oraz znakomitych solistów.

W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu corocznie dobywa się część koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Wratislavia Cantans. Muzeum oferuje również szereg cyklicznych imprez związanych z muzyką klasyczną i dawną. Są to między innymi cykl edukacyjny "Muzyka klasyczna nie gryzie" (program adresowany dla młodzieży szkolnej we współpracy z Wrocławskimi Kameralistami Cantores Minores Wratislaviensis) i Wieczory Lisztowskie (comiesięczne fortepianowe koncerty kameralne we współpracy z Towarzystwem i. F. Liszta). Oddzielne miejsce zajmują koncerty dawnej muzyki kameralnej, które odbywają się według na bieżąco ustalanego harmonogramu. Zamek w Brzegu był stołeczną rezydencją księstwa brzeskiego od jego utworzenia w 1311 roku, aż do wymarcia tej linii piastowskiej w 1675 roku. Od 1965 zamek jako jedyna instytucja w Polsce zajmuje się całością problematyki Piastów Śląskich oraz tradycjami piastowskimi na historycznym obszarze Ziemi Śląskiej.

Muzeum Regionalne w Głogówku zaprasza w tym roku po raz kolejny na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. Pomysłodawcą i głównym organizatorem pierwszej edycji festiwalu jest znany muzykolog, Zbigniew Pawlicki oraz Towarzystwo Śpiewacze „Harfa" z Warszawy. Menu festiwalowe oferuje co roku muzykę różnorodną. W tym roku odbędzie się jego 21 edycja. Muzeum Regionalne powstało w 1975 roku i mieści się w trzech zabytkowych obiektach: baszcie strażniczo-więziennej, zamku, bramie zamkowej. Nieznana jest data powstania zamku jednak z prac archeologicznych wiadomo jednak, iż na przełomie XIII-XIV wieku Opolscy Piastowie posiadali tu swoją warownię. Kolejni właściciele dokonywali nowych remontów i rozbudowy.

W tym roku odbędzie się jubileuszowy, dziesiąty Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju. Corocznie festiwal odbywa się na przełomie maja i czerwca. To wyjątkowe miejsce i wyjątkowy festiwal przyciąga do Pokoju byłych mieszkańców Carlsruhe, ich rodziny i licznych gości. Festiwal przypomina, że w dawnym Carlsruhe, a obecnie Pokoju, na przełomie 1806 i 1807 roku przebywał na zaproszenie dworu Württembergów wybitny niemiecki kompozytor romantyczny i pianista, Carl Maria von Weber. Tutaj napisał swoje dwie Symfonie. Pobyt w Pokoju był również inspiracją do stworzenia opery „Wolny strzelec” („Freischütz”).