Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Prudniku to prestiżowa impreza ciesząca się dużą popularnością. W tym roku odbyła się już siódma edycja festiwalu. Od wielu lat jest to największa impreza jazzowa w województwie opolskim i czeskim pograniczu. Dotychczas w czasie kolejnych odsłon festiwalu wystąpiło ponad stu wykonawców z Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Francji, Anglii, Danii, Meksyku, Włoch i USA. W tym roku, w pierwszy weekend sierpnia na prudnickim rynku wystąpili: Ripe For Blues, Kreszendo, Leszek Żądło European Con - Fusion Ensemble, Piotr Schmidt Electric Group i Iwona Kmiecik oraz Retro Funk.

Reklama
Gmina Rudniki z kolei od ponad 20 lat współtworzy Spotkania Muzyków Jazzowych. W historii koncertów jazzowych pojawiają się co roku zespoły młodego pokolenia, które wnoszą nowy powiew, ale także artyści o ugruntowanej pozycji, a nawet i statusie legendy. Impreza ma charakter przeglądu o charakterze konkursowym. Patronat co roku obejmuje Marszałek Województwa Opolskiego, Starosta Powiatu Oleskiego i Wójt Gminy Rudniki. Miejsce, w
którym odbywają się Spotkania, to budynek domu kultury w Rudnikach, który w 2009 r. został przebudowany na Centrum Spotkań Muzyków Jazzowych w Rudnikach. Podczas jego inauguracji gwiazdą wieczoru był Stanisław Soyka. Coroczne znakomite koncerty jazzowe, wspaniali goście, fantastyczna publiczność i niepowtarzalny klimat sprawiają, że impreza wzbogaca muzyczno-kulturalną ofertę całego regionu opolskiego.
Jazzobranie to trzecia z cyklicznych imprez jazzowych na Opolszczyźnie. To wydarzenie muzyczne organizowane jest w Oleśnie od 2002 roku – w tym roku odbędzie się w dniach 21-22 listopada. Celem festiwalu od początku jego istnienia była promocja muzyki jazzowej - od jazzu tradycyjnego, poprzez modern jazz po fusion. Na festiwalu występowały takie gwiazdy polskiego jazzu jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski czy Andrzej Jagodziński. Festiwalowi towarzyszą zwyczajowo warsztaty. W ubiegłym roku w zajęciach prowadzonych przez światowej sławy skrzypka i kompozytora - Michała Urbaniaka wzięło udział aż 71 młodych adeptów sztuki improwizowanej z województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.
Pałac w Mosznej to z kolei gospodarz Smooth Jazz Festivalu "Jazz w Pałacach". W tym roku podczas sierpniowych weekendowych koncertów łagodną (smooth) odmianę jazzu oraz muzykę z pogranicza jazzu i flamenco prezentowali artyści z Hiszpanii, Niemiec, Bułgarii, Ukrainy i Polski. Na finał - w ostatni weekend sierpnia - wystąpił opolski gitarzysta klasyczny Tadeusz Pabisiak oraz czeski ośmioosobowy zespół "Shamania mania" grający na unikalnych instrumentach z różnych stron świata. Pierwszy Festiwal "Jazz w Pałacu" odbył się w 2011 roku z udziałem muzyków z sześciu krajów, od razu okazując się dużym sukcesem artystycznym, organizacyjnym i promocyjnym. Tegoroczny, trzeci festiwal odbywał się już nie tylko w Pałacu w Mosznej, ale i w stolicy Opolszczyzny (stąd zmiana w nazwie na "Jazz w Pałacach").
Reklama
Zaduszki Jazzowe to klimatyczne, jesienne koncerty poświęcone wielkim artystom jazzowym, ale nie tylko. Pierwsze Zaduszki zorganizowane przez MOK w Opolu odbyły się w 1994 r. w kawiarni "Musiołówka". Udział w nich wziął m.in. znakomity pianista Włodek Pawlik z zespołem. Wobec ogromnego zainteresowania słuchaczy Zaduszki Jazzowe zostały przeniesione do Filharmonii Opolskiej. Podczas poszczególnych imprez swój dorobek artystyczny prezentowali znakomici muzycy: Ewa Bem, Henryk Miśkiewicz, Andrzej Jagodziński i inni. Zaduszki Jazzowe zostały reaktywowane przez Filharmonię Opolską w 2006 r.