Oni rozsławili Opole. ZDJĘCIA
1 Muzyk, piosenkarz, aktor, aktywista społeczny. Przez niemal 30 lat lider zespołu Piersi, z którym rozstał się w tym roku. Obecnie zaangażowany w ruch Zmieleni.pl, dążący do przeprowadzenia referendum w sprawie wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, oraz Platformę Oburzonych. Ukończył szkołę muzyczną w Opolu, mieszka w podopolskim Łosiowie.
Newspix / PIOTR TWARDYSKO
2 Piłkarz polskiego pochodzenia występujący w reprezentacji Niemiec. Urodził się w Opolu jak Mirosław Marian Klose. Obecnie występuje w Lazio Rzym.
Shutterstock
3 Jeden z ważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki, uważany za prekursora heavy mealu. Został założony w 1979 roku w Opolu przez gitarzystę Andrzeja Nowaka i basistę Tomasza Zatwarnickiego.
Shutterstock
4 Aktor i piosenkarz od dziecka związany z Opolem i miejscowym środowiskiem artystycznym. W 1970 roku debiutował na deskach tutejszego amfiteatru w czasie Festiwalu w Opolu.
Agencja Gazeta / Fot. Damian Kramski Agencja Gazeta
5 Człowiek-legenda polskiego teatru, jeden z jego największych teoretyków i reformatorów, reżyser i twórca metody aktorskiej. Pod koniec lat 50. XX wieku dyrektor Teatru 13 Rzędów w Opolu, którego nazwę zmienił na Teatr Laboratorim 13 Rzędów. Twórca m.in. teorii teatru ubogiego, która ograniczała spektakl do kontaktu aktora z widzem. Honorowy obywatel Opola. Zmarł w 1999 roku.
Agencja Gazeta / JACEK MARCZEWSKI
6 Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Jedną z jego najbardziej przejmujących ról był występ w filmie Krzysztofa Krauzego „Plac Zbawiciela”. Opolanin z urodzenia, występuje w teatrach warszawskich, przede wszystkim na deskach Teatru Narodowego.
Agencja Gazeta / Fot. Albert Zawada AG
7 Jeden z najwybitniejszych poetów nie tylko okresu Młodej Polski, ale także w dziejach całej polskiej poezji, przez niektórych stawiany na równi z Adamem Mickiewiczem. W młodości uczył się m.in. w gimnazjum w Opolu.
Wikimedia Commons
8 Aktor i tekściarz urodzony w Opolu. Grał w wielu filmach i serialach, m.in. „Złotopolscy”. Napisał także książkę dla dzieci.
Agencja Gazeta / Fot. Wojciech Surdziel Agencja Gazeta
9 Polityk, były wicepremier, szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, marszałek Sejmu, obecnie zasiada w Sejmie, gdzie kieruje sejmową Komisją Spraw Zagranicznych. Uważany za drugą po donaldzie Tusku osobę w PO. Miłośnik piłki nożnej i koszykówki – był właścicielem Śląska Wrocław. Urodził się w 1963 roku w Opolu.
Newspix / Mateusz Baj
10 Kolarz szosowy, jeden z najbardziej utytułowanych polskich sportowców. W swej karierze zdobył tytuł mistrza świata i wicemistrzostwo olimpijskie. W 1989 roku wybrany najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Zmarł nagle w 1994 roku w Opolu.
Newspix / MIECZYSLAW SWIDERSKI
11 Aktor, poeta i pisarz. Urodził się w Opolu. Największe uznanie przyniosły mu m.in. rola w filmie Feliksa Falka „Idol” oraz w „Jeziorze Bodeńskim” Janusza Zaorskiego. Próbował również swoich sił za oceanem, gdzie zagrał role w filmach z udziałem Keanu Reevesa („Reakcja łańcuchowa” czy Paula Newmana („Projekt Manhattan”). Wielką popularność w Polsce przyniosła mu rola w serialu „Na dobre i na złe”.
Agencja Gazeta / Fot. Rafał Malko Agencja Gazeta
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję