Centrum mieści się w basztach bramy wjazdowej Pałacu Branickich - najbardziej znanego białostockiego zabytku, stałego punktu turystycznych wycieczek po mieście.

Na razie jest tam stoisko z mapami atrakcji turystycznych i folderami o Białymstoku, zaś w drugiej baszcie - misternie, uszyte z odtworzeniem detali, repliki strojów Izabeli i Jana Klemensa Branickich - sukni balowej i paradnego kontusza. To zapowiedź historycznej ekspozycji o mieście.

Pracujące tam osoby, przeszkoleni wolontariusze mówili PAP w niedzielę wczesnym popołudniem, że ruch na razie nie jest duży, ale miejsce jest na razie praktycznie nieznane przyjezdnym. Choć np. była tam już grupa turystów z Białorusi.

Projekt został w dużej części dofinansowany z UE, pieniędzmi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Było to 1,12 mln zł. Miasto dołożyło do przedsięwzięcia 376 tys. zł.

Jeszcze w lipcu mają się pojawić interaktywne urządzenia, dzięki którym można będzie poznać historię i atrakcje Białegostoku. Będzie to m.in. multimedialny stół z historycznymi planami miasta oraz infokiosk.

W budynkach zabytkowych studni przy pałacu będą np. wyświetlane hologramy z postaciami z historii Białegostoku, które będą o mieście swoich czasów opowiadały.

W oknach dwóch miejskich placówek kultury: Muzeum Wojska i Galerii Sleńdzińskich pojawią się multimedialne ekrany. Przez całą dobę będą tam wyświetlane informacje przydatne w czasie nawet krótkiego pobytu w mieście.