JuraPark jest zlokalizowany w Krasiejowie nie przypadkiem. Od lat trwają tu bowiem wykopaliska, dzięki którym odnaleziono m.in. nowy gatunek dinozaura, który na cześć regionu otrzymał nazwę Silesaurus Opolensis. Ścieżka, w czasie zwiedzania której oglądać można modele dinozaurów w skali 1:1, liczy półtora kilometra. Ale nie ona jedna jest atrakcją Krasiejowa, choć jest to – jak podają gospodarze - największy tego rodzaju obiekt w Europie.

Na turystów czeka również Tunel Czasu, w którym cofamy się aż do czasów Wielkiego Wybuchu i kształtowania się Wszechświata i Ziemi. Jest ogromny plac zabaw z 12-metrową wieżą, z której zjeżdża się rurami. Są huśtawki, ścianki wspinaczkowe, pajęcza sieć i mnóstwo piasku.

Wiosną i latem w JuraParku działa również park rozrywki z wieloma karuzelami, wielkimi dmuchanymi zabawkami i małpim gajem, gdzie roi się od kryjówek w gigantycznych jajach dinozaurów. Na amatorów mocnych wrażeń czekają seanse w kinie 5D, gdzie siedząc na fotelu, można wybrać się np. w szaloną przejażdżkę kolejką górską czy spędzić noc w muzeum, w którym ożył dinozaur.

Opolskie ZOO położone jest na malowniczej wyspie Bolko. Na 20 hektarach żyje około tysiąca zwierząt. Ogród specjalizuje się w hodowli lemurów, pazurkowców i zwierząt kopytnych, a także żyraf. Ma też, jako jedyny w Polsce, basen z uchatkami kalifornijskimi, których karmienie jest zawsze dla zwiedzających wielkim spektaklem.

Dla tych, którzy sami chcieliby nakarmić zwierzęta, przygotowano mini-zoo. Na głaskanie i karmienie czekają tu młode zwierzęta, znajdujące się pod czujnym okiem pracowników ogrodu.

Poza kontaktem ze zwierzętami, w opolskim ZOO jest też miejsce, w którym najmłodsi będą mogli się wyszaleć – mowa o placach zabaw, a także parku linowym przeznaczonym dla dzieci od 3 do 13 lat. Zainstalowane na drzewach tunele, zjeżdżalnie, mostki czy sieć pająka są dostępne dla maluchów od maja do końca września, a w kwietniu i październiku w weekendy. Do parku linowego obowiązuje dodatkowy bilet.

Muzeum Wsi Opolskiej wbrew pozorom znajduje się w granicach miasta Opola. Miejsce potocznie zwane skansenem to teren, na którym prezentowanych jest prawie 50 drewnianych zabytkowych budowli wiejskich, wśród których są: wiatraki, kuźnia, kościół, karczma i oczywiście domy wolnostojące. Pomiędzy nimi rosną drzewa i krzewy, dlatego spacer po muzeum naprawdę przypominać może przechadzkę po wsi sprzed setek lat.

Muzeum ze względu na swój parkowo-spacerowy charakter stała się odskocznią dla opolan znużonych pędem miasta. Tutaj także odbywają się imprezy cykliczne, muzeum bierze również udział w Nocy Muzeów, którą w 2013 roku zaplanowano na 17 maja. W niezwykłej scenerii drewnianych budynków odbywają się koncerty i spektakle, które przyciągają tłumy widzów.

Na północy województwa opolskiego leży niewielka miejscowość Byczyna. Pięć kilometrów na południe od niej położona jest wieś Biskupice, której nazwa słusznie może kojarzyć się z historycznym Biskupinem. Tu bowiem znajduje się malowniczo zlokalizowany nad zalewem Brzózki średniowieczny gród rycerski.

Do wybudowania mieszczącego się na dwóch tysiącach metrów kwadratowych grodu zużyto półtora tysiąc kubików drzewa modrzewiowego. Po przekroczeniu drewnianej bramy naszym oczom ukaże się warownia z kuźnią, karczmą, czerpalnią papieru, zagrodą dla zwierząt, zbrojownią i wieżami strażniczymi.

Pasjonaci średniowiecza mogą zdecydować się na nocleg w grodzie, a także spróbować tutejszego jedzenia. W Biskupicach regularnie odbywają się turnieje rycerskie, a także lekcje fechtunku, pisania gęsim piórem czy warsztaty tkactwa.

Położony między Opolem a Wrocławiem Brzeg jest jednym z najciekawszych miast regionu. Dzieciom z pewnością spodoba się na tutejszym zamku, który nazywany jest Śląskim Wawelem. Zabytek klasy zero, jedyny taki na Opolszczyźnie, to najlepszy przykład architektury renesansu. Stając na dziedzińcu, można odnieść wrażenie wędrówki w odległe czasy panowania Piastów Śląskich.

W przylegającym do brzeskiego zamku kościele św. Jadwigi obejrzeć można sarkofagi ze szczątkami Piastów legnicko-brzeskich, zaś na samym zamku niedawno otwarto stałą wystawę... lamp naftowych.

Dla wytrawnych wędrowców spragnionych mocnych wrażeń obowiązkowym punktem podróży po Opolszczyźnie muszą być Góry Opawskie. Są one o tyle przyjazne wędrującym z dziećmi, że nie są ani zbyt wysokie (najwyższy szczyt, Biskupia Kopa, mierzy 890 metrów nad poziomem morza), ani zbyt rozległe.

Chyba najciekawszym szlakiem jest Gwarkowa Perć - trasa niebieska, nazywana „żelazną drogą”. Szlak prowadzi przez dawne wyrobisko, na terenie którego wydobywano łupki fryllitowe wykorzystywane w budownictwie. Po tej działalności pozostały wysokie miejscami na 50 metrów ściany, na których jak na dłoni widać, jak czas obchodzi się ze skałami. Po ścianach przez cały rok spływa woda, która zimą zamienia się w niesamowitą lodową pokrywę ze stalaktytami i stalagmitami.

Drogę do Gwarkowej Perci przecina Bystry Potok, który w kilku miejscach tworzy malownicze wodospady. Wprawne oko dostrzeże zakratowane wejście do dawnej sztolni, z której przez okrągły rok wypływa woda. Niezwykłym przeżyciem będzie również wspinaczka po 35-stopniowej stromej drabinie oraz wędrówka w poszukiwaniu resztek starej... skoczni narciarskiej.

Miasta i miasteczka Opolszczyzny kryją w sobie wiele malowniczych zakątków – zamków, pałaców, parków, ruin budowli obronnych. Poza tym region ma i góry, i kilkanaście kąpielisk. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.