Przede wszystkim warte odwiedzenia są miasta Opolszczyzny, w tym samo Opole z kanałem Młynówka nazywanym "Wenecją Opolską", katedrą pamiętającą czasy Piastów czy spacerową wyspą Bolko. I, rzecz jasna, Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu.

Ale nie samym Opolem żyje Opolszczyzna. Brzeg i Prószków z renesansowymi zamkami, Kędzierzyn-Koźle ze swym fortem obronnym i miłością (odwzajemnioną) do siatkówki (tu działa klub ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, jeden z najbardziej zasłużonych i najbardziej utytułowanych w polskiej lidze), piękny pałac w Mosznej, Strzelce Opolskie ze średniowiecznymi murami miejskimi i malowniczymi ruinami zamku, czy wreszcie Nysa, która dzięki swym zabytkom i malowniczemu położeniu nazywana jest "Śląskim Rzymem". Wszystkie są inne, każde warte odwiedzenia.

Już po tych bardzo krótkich opisach widać, że Opolszczyzna to region, który z pewnością zachwyci miłośników odkrywania historii. Mnóstwo tu zamków i ruin – samo Opole wszak cieszyło się prawami miejskimi już w XIII wieku, a w ciągu niemal dziesięciu wieków swego istnienia należało do monarchii Habsburgów, znajdowało się w granicach Prus i Niemiec, a także – na krótko – w rękach Czech. Poza zamkami są tu również odrestaurowane pałace, kościoły tak gotyckie, jak i barokowe, murowane i te drewniane leżące na wsiach.

Ale jest także atrakcja sięgająca znacznie dalej do historii. To JuraPark, gdzie prowadzone są wykopaliska archeologiczne, i gdzie znaleziono wiele tropów dinozaurów. Park w Krasiejowie to jednak przede wszystkim wielka gratka dla dzieci, które poza modelami dinozaurów znajdą tu m.in. park rozrywki i małpi gaj. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na Opolszczyźnie na najmłodszych turystów. Do Opola zaprasza ogród zoologiczny, obserwatorium astronomiczne czy Muzeum Wsi Opolskiej. W Mosznie czy w okolicach Nysy działają stadniny koni, a w Brzegu – aquapark.

Opolszczyzna, choć nie jest wielkim regionem, łączy w sobie przeróżne atrakcje przyrodnicze. Są tu i trasy dla amatorów wspinaczki – Góry Opawskie, choć nie najwyższe, są naprawdę malownicze – i szlaki wiodące przez lasy usiane skałami, jak te w parku krajobrazowym Góra Świętej Anny. Latem wypoczywać można nad jeziorami, choćby Turawskim czy Nyskim, można też spłynąć kajakiem Małą Panwią.

Tędy także biegną jedne z piękniejszych tras rowerowych, których nie brakuje zresztą w całym regionie. Podobnie jak miejsc, w których można plażować czy wędkować. W całym województwie jest kilkanaście regularnych kąpielisk, w których czystość wody jest badana przez sanepid.

Niewątpliwą atrakcją regionu są jego imprezy cykliczne na czele z odbywającym się od 1963 roku Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu. Muzyka jest na Opolszczyźnie obecna niemal przez cały rok. W ramach projektu "Opole kwitnące muzycznie" organizowanych jest wiele festiwali i imprez nie tylko muzycznych. Muzyka klasyczna, muzyka dawna, ale i ta popularna czy wreszcie jazz – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poza tym w Kędzierzynie-Koźlu organizowany jest Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych, a w Opolu – konfrontacje teatralne.

Będąc w Opolu, nie wypada nie spróbować także specjałów tutejszej kuchni, która ma wiele wspólnego z kuchnią typowo śląską, ale wyczuwalne są również wpływy czeskie i kresowe. Opolska rolada wołowa, żymlok, buchty śląskie czy mołcka – takich nazw najlepiej szukać w kartach dań w karczmach czy restauracjach na Opolszczyźnie.

Opole i Opolszczyzna jest również świetną bazą wypadową do dalszych wojaży. Stolicę regionu dzieli od czeskiej Pragi 300 kilometrów, a od Brna jeszcze mnie – około 280. Z Opola blisko jest także do stolicy Dolnego Śląska, Wrocławia – dzięki autostradzie A4 dystans niespełna 100 kilometrów pokonuje się błyskawicznie. Podobnie na wschód – niewiele dalej bowiem położone są Katowice.