Niektóre pamiętają średniowiecze, inne prezentują lżejszą i bogatszą architekturę renesansu oraz baroku. Każdy ma coś interesującego do opowiedzenia. Opolszczyzna to najbogatszy w zamki, zameczki, pałace i dworki region Polski. Jest ich tu prawie 200. Niemal 50 z nich należy do prywatnych właścicieli, ale zwiedzać można prawie wszystkie. Dlatego podpowiadamy, które historyczne perełki Opolszczyzny warto zobaczyć.

Moszna

Ten XVII wieczny pałac wygląda jak zamek z bajki Disneya. Przed wojną należący do znanej śląskiej rodziny Thiele-Winckler, był przez nią wielokrotnie przebudowywany. Część środkowa, najstarsza, prezentuje styl barokowy, część wschodnią wzniesiono w stylu neogotyckim, skrzydło zachodnie to z kolei perła neorenesansu. Całość prezentuje się okazale, uwagę przyciągają charakterystyczne strzeliste okrągłe baszty. Nieopodal pałacu rozciąga się stary ogród, który kryje pewną tajemnicę. Odkryto w nim podziemne korytarze i piwnice, które prawdopodobnie jeszcze za czasów templariuszy miały prowadzić do zamku w Chrzelicach. Więcej w tym odkryciu legendy niż prawdy, zważywszy na kilkukilometrową odległość między Moszną a Chrzelicami, dlatego zamiast schodzić pod ziemię, lepiej zapuścić się w pałacowe korytarze. Choć w zabytkowych murach mieści się Centrum Terapii Nerwic, część pałacu udostępniona jest zwiedzającym. Na uwagę zasługuje również okazały park, w którym można odpocząć i zobaczyć liczące sobie ponad 300 lat potężne dęby.

Jędrzejów

Legenda głosi, że kiedyś w Jędrzejowie wznosił się zamek krzyżacki. Nie pozostał jednak po nim ślad. Obecny jędrzejowski pałac pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku i został wybudowany przez rodzinę von Gilgenheim, a przebudowany w drugiej połowie XIX wieku. Na szczęście II wojnę światową przetrwał nienaruszony i dziś jest jednym z piękniejszych zabytków neogotyku na Opolszczyźnie.

Maciejów

Pałac w Maciejowie zaprojektował Carl Gotthard Langhans, ten sam architekt, którego dziełem jest berlińska Brama Brandenburska. Nie dziwi więc monumentalny styl pałacu. Wzniesiono go pod koniec XVIII wieku, otacza ją park, w którym rosną liczące sobie około 200 lat graby. Budowla kryje w sobie cenne dzieła – pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku oryginalne malowidła ścienne. Aż trudno uwierzyć, że na początku lat jeszcze 30 lat temu ten zabytek – zajęty wówczas przez PGR – był jedną wielką ruiną. Dziś rozkwita.

Dąbrówka Górna

Z tym pałacem wiąże się ciekawa legenda. Według niej, mieszkała tu królewna Dąbrówka, która po śmierci została złożona do srebrnej trumny i pochowana gdzieś w starej części zamczyska. Być może jest w tej opowieści ziarno prawdy, bo choć obecny pałac został wybudowany w XVII wieku, na jego miejscu prawdopodobnie stała wcześniej drewniana warownia. Z kolei w przylegającym do pałacu parku znajduje się źródełko świętej Jadwigi, w którym ponoć święta gasiła pragnienie, gdy zatrzymała się na Śląsku. Woda ma ponoć właściwości uzdrawiające. Warto się o tym samemu przekonać.

Namysłów

Historia zamku w Namysłowie sięga aż XIV wieku. Nakazał go wznieść sam cesarz Karol IV. Potem zamek był wielokrotnie przebudowywany i przechodził przez ręce wielu właścicieli. Przez ponad 100 lat należał nawet do Zakonu Krzyżackiego. Dziś należy do miejscowego browaru. Na uwagę zasługuje stojąca na zamkowym dziedzińcu stara późnorenesansowa studnia (ok. 1600 rok), zdobiona pięknymi płaskorzeźbami lwich głów i motywów roślinnych.

Nysa

Już 800 lat temu wznosił się tu pałac biskupów, dziś znajduje się tu siedziba muzeum. Sam pałac był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, obecny barokowy kształt nadano mu w XVIII wieku. Znawcy architektury porównują go do rzymskiego Pałacu Laterańskiego. Urzekł nie tylko historyków sztuki. W drugiej połowie XVIII wieku spotkali się w nim dwaj władcy – król pruski Fryderyk Wielki i cesarz austriacki Józef II. Na początku XIX wieku mieszkał w nim przez pewien czas książę Hieronim Bonaparte, brat samego Napoleona, cesarza Francuzów.