Po raz kolejny w województwie opolskim odbywa się konkurs "Opolskie Kwitnące 2013". Wyłoni on najbardziej ukwiecone i zadbane prywatne ogrody oraz tereny publiczne. Konkurs organizowany jest w 3 kategoriach: najpiękniej ukwiecona wieś, obiekt prywatny i obiekt dostępności publicznej.

Kolejne wyjątkowe święto organizowane na Opolszczyźnie od 28 lat to "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej". Wiosną każdego roku tłumy turystów z całego kraju przyjeżdżają na zamek w Mosznej by podziwiać prześlicznie kwitnące azalie. W czasie tego święta można również posłuchać muzyki polskich i zagranicznych kompozytorów, w tym roku zabrzmią utwory Haendla, Verdiego i Mozarta. Koncerty odbywają się na tarasie zamku w Mosznej oraz w jednej z sal wewnątrz.

Muzyka w otoczeniu kwiatów to również cecha "Lata Kwiatów w Otmuchowie". W ubiegłych latach podczas święta miasto gościło m.in. Blue Cafe, Dżem i Norbiego. Wszystko zaczęło się w 1968 roku. W latach 70. Otmuchów stał się znany z tego, że liczba kwitnących w mieście róż była większa niż liczba mieszkańców. Co roku w pierwszych dniach lipca "Lato Kwiatów" przyciąga do rzesze turystów z kraju i z zagranicy. Otmuchów w tym okresie odwiedzany jest przez ponad 100.000 osób. W 2012 r. Lato kwiatów zorganizowano po raz 40. Podczas imprezy odbywają się wystawy kwiatów ciętych, wystawy plenerowe drzew i krzewów ozdobnych, wystaw towarzyszące kompozycji kwiatowych z kamieni, kaskad wodnych, kompozycji z suszu egzotycznego, filumenistyczne, wyrobów z kamieni szlachetnych, ceramiki, biżuterii artystycznej, ikon, minerałów, motyli i owadów, rzeźb, kompozycji kwiatowych w szkle, suchych kompozycji, mebli wiklinowych i kowalstwa artystycznego.

Jednak Opolszczyzna to również, a może przede wszystkim przepiękne zamki i pałace którym towarzyszą parki i ogrody. Niektóre rezydencje nie przetrwały dziejowych zawirowań, lecz wspaniałe parki pozostały. Najpiękniejsze z nich to parki w Głogówku, w Dobrej, na Wyspie Bolko w Opolu oraz w Prószkowie.

Park w Głogówku założony w XVI w. należy do najlepiej utrzymanych obiektów tego typu w regionie. Można tu spotkać wiele okazów pomnikowych drzew oraz chronionych i rzadkich gatunków roślin.

Park w Dobrej zaprojektował w połowie XIX w. Gustaw Meyer, znany twórca ogrodów. Twórca wykorzystał naturalne warunki terenu – rzekę z jej naturalnymi rozlewiskami i las ze starym drzewostanem. Wśród rozlewisk rzeki Białki posadzono azalie i różaneczniki, których część podziwiać można do dziś.

Park na Wyspie Bolko w Opolu jest enklawą przyrodniczą w centrum miasta. Znajdziemy tam drzewa jak w naturalnym lesie liściasty, malownicze łąki, kanały i stawy, które razem tworzą ciekawy i niezwykły park.

Początki parku w Prószkowie sięgają czasów Królewskiego Instytutu Pomologicznego oddanego do użytku w 1868 r. Drzewa i krzewy sprowadzano z różnych stref klimatycznych m.in. z Europy, Bliskiego Wschodu, Chin, Indii, obu Ameryk, Afryki. Obecnie w parku możemy tu podziwiać m.in.: cypryśnik błotny, jodłę olbrzymią, sosnę rumelijskę, dąb omszony, magnolię drzewiastą.

W najcieplejszym miejscu w regionie usytuowany jest park w Lipnie. To najstarszy park dendrologiczny w Polsce założony w 1782 r. Ze względu na mikroklimat odnajdziemy w nim liczne gatunków roślin z różnych stron świata. Na terenie parku znajduje się też Kapliczka Pustelnika, nazywana też Chatką Pustelnika. Cała wykonana z drewna, z gankiem i niedużą dzwonnicą, spłonęła, po czym została odbudowana w latach pięćdziesiątych XX wieku. Wiosną i latem odbywają się tu nabożeństwa. Nieopodal znajduje się uroczysko nazywane "Piekiełko" gdzie odnaleźć można pozostałości po osiemnastowiecznych urządzeniach parkowych.