Muzyka popularna to każdy rodzaj muzyki rozrywkowej. Charakteryzuje się prostotą i melodyjnością. Często style popowe są "łagodniejszymi" odmianami pierwotnych stylów wyrosłych z różnych odmian muzyki rozrywkowej (nie tylko rockowej), lub kombinacjami tych odmian tak zestawianymi, aby usunąć brzmienia nietolerowane w danym momencie przez większość potencjalnych słuchaczy, oraz aby zachować brzmienia, które są aktualnie modne.

W Nysie 14 września na Stadionie Miejskim w Nysie zagra legenda muzyki popowej Thomas Anders wraz z Modern Talking Band. Grupa zasłynęła utworem "You're My Heart, You're My Soul", którym skradła wiele serc fanek i fanów z całego świata. W latach osiemdziesiątych listy przebojów nie mogły się obejść bez takich hitów jak: "Cheri Cheri Lady" czy "Brother Louie". Będzie to okazja by wczuć się w dance'owe rytmy niezapomnianych utworów.

W październiku Wołczyński Ośrodek Kultury koncertem poświęconym pamięci Krzysztofa Klenczona  przypomni piosenki tego niezwykłego wokalisty i kompozytora. Klenczon w latach 1962–1964 był gitarzystą Niebiesko-Czarnych, z którymi wystąpił w paryskiej Olimpii w 1963. W następnych latach był lider zespołów muzycznych: Pięciolinie (1964), Czerwone Gitary (1965–1970) i Trzy Korony (1970–1972).

Kolejną niezapomnianą gwiazdą polskiej piosenki, o której pamięta się na Opolszczyźnie jest Anna Jantar. To jej poświęcony jest już trzeci Ogólnopolski Festiwal Piosenki Anny Jantar  w Komprachcicach. Jantar karierę artystyczną rozpoczęła w 1968 jeszcze jako Anna Szmeterling. Współpracowała z zespołem Polne Kwiaty i z nim w poznańskim radiu nagrała utwór „Po ten kwiat czerwony”. Od 1969 Anna Jantar była wokalistką zespołu Waganci. Z tego okresu pochodzi znany utwór „Co ja w tobie widziałam”. W latach 70. była czołową polską piosenkarką. W 1973 uczestniczyła w KFPP w Opolu, gdzie zaśpiewała swój pierwszy solowy przebój "Najtrudniejszy pierwszy krok". W tym roku festiwal odbędzie się 22 września pod hasłem "Wciąż blisko nas".

Październikowy VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej w Brzegu będzie okazją do posłuchania tradycyjnego i współczesnego repertuaru piosenki francuskiej. Młodzi i starsi wykonawcy będą prezentować po dwa utwory. Piosenka  francuska to Edith Piaf, Yves Montand, Charles Aznavour,  Jane Birkin i ukochana przez Polaków Mireille Mathieu. Sam termin "piosenka francuska" narodził się po zakończeniu II wojny światowej, wraz z powstaniem przemysłu płytowego, jednak jej korzenie sięgają znacznie głębiej - nawet do średniowiecza. Pierwotna odmiana współczesnej piosenki francuskiej  zrodziła się w latach 80. XIX w. w paryskich teatrzykach i kabaretach.