Paryska plaża położona jest na prawym brzegu Sekwany. Jedna jej część rozciąga się od Ogrodów Tuileries po ratusz (Hotel de Ville), a druga znajduje się w północnej części miasta, przy Kanale La Villette.

Reklama

"W tym roku chcieliśmy posunąć się dalej i stworzyć jeszcze większą i piękniejszą plażę od tych z poprzednich lat" - powiedział pomysłodawca paryskiej plaży Christophe Choblet. "Często spotykałem się z opiniami, że paryska plaża wygląda zbyt sztucznie i za mało na niej piasku. W tym roku postanowiliśmy to zmienić, tworząc dużo bardziej piaszczystą plażę" - dodał.

Do stworzenia tegorocznej plaży wykorzystano prawie 6 tys. ton piasku, czyli trzy razy więcej niż w ubiegłych latach.

Plaża nie jest przeznaczona wyłącznie dla zwolenników leniuchowania na słońcu. Organizatorzy przygotowali prawie czterdzieści różnych rozrywek, wszystkie za darmo. Paryscy plażowicze będą mogli uczestniczyć w lekcjach tai chi, kursach tańca klasycznego i afrykańskiego, ćwiczyć gimnastykę wodną, grać w badmintona i bule, skorzystać z kajaków i rowerów wodnych.

Szczególnie bogaty program przewidziany jest dla najmłodszych plażowiczów. Po kąpieli w basenie czeka na nich wiele warsztatów, gier i zabaw. Miłą dla dzieci niespodzianką będzie bez wątpienia disnejowski zamek. Do jego budowy wykorzystanych zostanie 40 ton piasku. Pięciometrowy zamek zbuduje siedmiu specjalnie wybranych rzeźbiarzy, pochodzących z pięciu różnych krajów. Plażowicze mogą się przyglądać pracom, które potrwają dwa dni. Zakończenie budowy piaskowego zamku i uroczyste odsłonięcie budowli nastąpi 23 lipca w obecności samej Myszki Miki.

Reklama

Zaplanowano również darmowy festiwal muzyczny organizowany przez sieć sklepów multimedialnych Fnac. Program przewiduje cztery wieczory tematyczne. Festiwal rozpocznie się w czwartek pod hasłem "Paryż, stolica świata", tematem piątkowego wieczoru będzie "Paryż, electro-miasto", a sobotniego - "Paryż i zbuntowane dziewczyny". Festiwal zakończy się w niedzielę koncertami młodych wykonawców muzyki pop i rocka, którzy przyciągnęli ostatnio szczególną uwagę krytyków. Wystąpią m.in.: Da Brasilians, Bertrand Belin, Cyril Mokaiesh, Selah Sue i Florent Marchet. Wszystkie koncerty będą się odbywać na placu przed ratuszem.

W tym roku organizatorzy paryskiej plaży oczekują czterech milionów uczestników. Jednak warunkiem tak wysokiej frekwencji będzie z pewnością pojawienie się słońca. Paryska plaża będzie otwarta do 21. sierpnia.