Położona w samym sercu Europy Szwajcaria słynie głównie z niezawodnych zegarków, czekolad i produkcji sera, która jest narodowym przemysłem tego kraju. W tym roku turyści mają poznać Szwajcarię, także od innej strony, bo kraj położony pomiędzy Francją, Niemcami, Austrią, Lichtensteinem i Włochami to także różnorodne tradycje i ciekawe zwyczaje.

Reklama

Rok 2013 upłynie więc w Szwajcarii pod hasłem "Living Traditions". Na pierwszym miejscu promowana będzie muzyka, sztuka, architektura i kuchnia, które kształtują kulturę kraju. Ta wraz ze stylem życia i językiem narodowym różni się w zależności od regionu. Duży wpływ miały na nią, bowiem tradycje sąsiadów.

Najlepszą promocją szwajcarskich tradycji są liczne święta i festiwale. Spośród nich warto wymienić Silvesterchl"use, czyli noworoczne wędrówki postaci z bogato zdobionymi nakryciami głowy w Urn"sch (Appenzell), karnawał w Bazylei, Lucernie i Solothurn oraz Chalanda Marz, przeganianie zimy w romańskiej Engadynie. Szwajcaria zaprasza turystów także na Sechsel"uten, czyli święto wiosny w Zurychu, walki krów w Wallis i Braderie oraz tradycyjne święta ludowe we francuskojęzycznej części kraju. Tylko w Szwajcarii można wziąć udział w przedstawieniu Wilhelm Tell w Interlaken, zobaczyć Unspunnenfest, czyli rzuty kamieniem w kantonie Uri, lpler-Chilbi z tradycyjnym machaniem flagą i powroty krów z łąk alpejskich. Atrakcją dla obcokrajowców mogą być również jesienne targowiska, święta winiarzy, Escalade w Genewie, targ cebulowy w Bernie i Klausjagen w Kssnacht.

W ramach akcji "Living Traditions" w tym roku w Szwajcarii będzie można wziąć udział w ponad 100 takich wydarzeniach, warsztatach, spotkaniach i wystawach. Turyści będą mieli także możliwość być naocznymi świadkami produkcji szwajcarskiego sera w Chalet Lioson d'Enbas.

Reklama

Promocja Szwajcarii w tym roku nastawiona jest również na zapoznanie turystów z muzycznymi tradycjami kraju. Wszystkie większe i średnie miasta posiadają własną orkiestrę, a w teatrach i operach występują znani na całym świecie artyści. Międzynarodową uwagę skupiają chociażby festiwale jazzowe w Montreux i Willisau, festiwale muzyki klasycznej w Lucernie, Gstaad, Sion i festiwal filmowy w Locarno. Krajobraz kulturalny Szwajcarii wzbogaca ponad 700 muzeów.

W 2012 roku Szwajcarię, którą zamieszkuje około 8 milionów ludzi odwiedziło ponad 18 milionów turystów.