Noc Muzeów obchodzona jest w Polsce od 2003 roku. Z roku na rok w darmowym nocnym zwiedzaniu uczestniczy coraz więcej osób. W tym roku Noc Muzeów odbędzie się z 19 na 20 maja, a w Krakowie - z 18 na 19 maja.

Reklama

Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Piotr Majewski mówił na środowej konferencji prasowej w Warszawie, że Noc Muzeów jest świetnym sposobem, aby popularyzować muzealne zbiory. "To także ogromna okazja, aby zobaczyć to, czego na co dzień nie można obejrzeć - muzealne magazyny czy pracownie, miejsca na co dzień ukryte" - zauważył.

W roku ubiegłym, w samej Warszawie placówki odwiedziło około 250 tys. zwiedzających. Szacujemy, z pewną ostrożnością, że w tym roku - w skali kraju, będziemy mogli doliczyć się miliona osób - ocenił Majewski.

Najwięcej placówek otworzy się w Warszawie, ale - jak zwrócił uwagę Majewski - aktualnie nie ma żadnego dużego polskiego miasta, które nie bierze udziału w Nocy Muzeów. W Łodzi na gości czekać będzie ok. 30 instytucji, we Wrocławiu - ponad 40. W Poznaniu otwarte będą m.in. wszystkie oddziały Muzeum Narodowego, w Krakowie na godzinę przed oficjalnym otwarciem nocy sprzed Muzeum Inżynierii Miejskiej wyjedzie na Rynek Główny kolumna ponad 20 zabytkowych pojazdów, które następnie pojadą przed MOCAK.

W tym roku Nocy Muzeów w Warszawie będzie patronować Bolesław Prus określany jako najbardziej warszawski pisarz; autor "Lalki" w powieści uwiecznił XIX-wieczną Warszawę. W tym rok przypada stulecie jego śmierci.

Wyjątkowa Noc Muzeów zapowiada się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Po roku przygotowań muzeum otwiera się dla zwiedzających w 150. rocznicę istnienia. Podczas Nocy Muzeów odbędzie się pokaz obrazów zaginionych podczas II wojny światowej i odzyskanych oraz poddanych konserwacji w ostatnim czasie. Pokazane zostaną m.in. "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego, "Przed polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" Juliana Fałata, "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.

Odbędzie się też wirtualna prezentacja dzieł tzw. Muzeum Utraconego - internetowej galerii utraconych dzieł polskiej kultury. Pokazy odbędą się w piątek w Krakowie i w sobotę w Warszawie. Minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił w środę, że prezentacje są specyficzną akcją edukacyjną, która ma na celu uświadomienie ile Polska straciła dóbr kultury w II wojnie światowej i jakie są to dzieła.

Reklama

W tym roku postanowiliśmy pokazać nie tylko obiekty, których miejsca przechowywania do tej pory nie znamy, ale również część tych dzieł, co do których zgłosiliśmy już roszczenia, wnioski restytucyjne, a także te, które ostatnio udało nam się odzyskać - zapowiedział dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w resorcie kultury Jacek Miler.

W Warszawie otwarte będą m.in. Muzeum Fryderyka Chopina, Akademia Sztuk Pięknych, Biblioteka Uniwersytecka, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Sztuki Współczesnej, Dom Spotkań z Historią, Galeria Kordegarda, Muzeum Historii Polski (w tymczasowej siedzibie na ul. Senatorskiej), Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Teatralne, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

W Nocy Muzeów debiutuje w tym roku MSW - ministerstwo po raz pierwszy w swojej historii zaprasza do swego budynku publiczność. Jak zapowiadają jego pracownicy, podczas Nocy Muzeów można będzie zobaczyć, co ze swojego okna widział Czesław Kiszczak i gdzie odbywały się narady kierownictwa MSW w stanie wojennym.