Jak poinformowało biuro prasowe gdyńskiego magistratu, chętni mogą zgłaszać się do 15 stycznia. Zgodnie z regulaminem grant można otrzymać na projekt związany z podróżą, wyczynem alpinistycznym, żeglarskim lub eksploracją grot.

Reklama

O fundusze mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 30. roku życia. W grę wchodzą też zespoły, ale pod warunkiem, że średnia wieku uczestników wyniesie maksymalnie 30 lat.

Spośród zgłoszeń organizatorzy wybiorą osoby, które zaproszą na odbywające się w marcu w Gdyni Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Tutaj uczestnicy konkursu będą mieli za zadanie zaprezentować najciekawszy ze swoich dotychczasowych wyczynów. Jury wybierze zwycięzcę, biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia oraz oryginalność planowanej - zgłoszonej do konkursu, wyprawy.

Nagroda im. Andrzeja Zawady - zmarłego w 2000 r. himalaisty, przyznawana jest od 2002 r. przez miasto Gdynia. Początkowo wynosiła ona 10 tys. zł, ale w ub.r. samorząd zdecydował o podwyższeniu jej do 15 tys. zł.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody był grotołaz Tomasz Fiedorowicz, który w 2003 r. otrzymał grant na udział w międzynarodowej wyprawie do meksykańskiej jaskini Cheve. Grotołazi wyeksplorowali podczas niej kilka kilometrów nowych korytarzy.

Reklama

W 2011 r. nagrodę przyznano Tomaszowi Kowalskiemu na projekt polegający na zdobyciu w trakcie jednego sezonu tytułu Śnieżnej Pantery, czyli wejściu na pięć siedmiotysięczników leżących na terenie byłego ZSRR. W ciągu 28 dni Kowalski zdobył cztery szczyty, jednak - ze względu na panujące warunki i brak partnerów do wspinaczki, zrezygnował ze zdobywania piątego.

Reklama

Odbywające się od 1999 r. w Gdyni Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów to - jak informują organizatorzy - największa podróżnicza impreza w Polsce i jedna z największych w Europie. Spotkania trwają zwykle trzy dni, a na ich program składają się głównie prelekcje dot. najważniejszych polskich wypraw i wydarzeń eksploracyjnych minionego roku.

Spotkaniom towarzyszą zwykle wystawy zdjęć, targi sprzętu i książek podróżniczych oraz spotkania z autorami tych publikacji. Częścią imprezy jest też przyznanie nagród za podróżnicze wyczyny minionego roku.

Tegoroczne Spotkania odbędą się w dniach 8-10 marca, a udział w nich zapowiedziało prawie 100 prelegentów.