Elon Musk, założyciel takich firm jak PayPal czy SpaceX, ujawnił projekt sieci rur z przemieszczającymi się w środku kapsułami, dzięki którym podróż z San Francisco do Los Angeles - jak przekonuje autor pomysłu - trwałaby zaledwie pół godziny.

Reklama
AP / Uncredited

Inżynier upublicznił projekt systemu transportu Hyperloop na portalu Twitter. Napisał tam: Pracowałem przez całą noc nad Hyperloop (...). Mam nadzieję, że nie ma za dużo błędów, a potem dodał jeszcze link do szczegółowych planów przedsięwzięcia.

Projekt Elona Muska to po prostu rura, w której panowałoby bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne. Przypominałoby to trochę używaną niegdyś pocztę pneumatyczną, z tą jednak różnicą, że w rurze poruszałyby się pokaźnych rozmiarów kapsuły z kilkudziesięcioma pasażerami.

AP / Uncredited

Według wynalazcy, zbudowanie tego typu linii między San Francisco a Los Angeles kosztowałoby nie więcej niż 7,5 miliarda dolarów. Podróż między odległymi o 550 kilometrów miastami trwałaby pół godziny.

Krytycy tego projektu twierdzą jednak, że próżniowa rura byłaby zbyt łatwym celem dla terrorystów.

AP / Uncredited

Elon Musk dodał, że jego projekt ma charakter otwarty i że inni specjaliści mogą się do niego przyłączyć, by - jak napisał - pomóc w doprowadzeniu Hyperloop od pomysłu do rzeczywistości.