Tegoroczne motto zwraca uwagę na rolę, jaką turystyka odgrywa w ułatwianiu dostępu do wody i w optymalnym wykorzystaniu zasobów wodnych. Hasło jest nawiązaniem do roku 2013, ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody. Światowy Dzień Turystyki jest obchodzony od 1980 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO).

Reklama

Liczba turystów na świecie ciągle rośnie. Według danych Światowej Organizacji Turystyki, w 2012 roku ich liczba po raz pierwszy przekroczyła miliard. Był to wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2011, mimo panującej niestabilności ekonomicznej na świecie. Światowa Organizacja Turystyki szacuje, że w tym roku trend wzrostowy zostanie utrzymany, a ruch turystów zwiększy się o 3-4 procent.

Także w Polsce liczba turystów z zagranicy wzrasta. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że szczególnie dużo osób odwiedziło nasz kraj w ubiegłym roku. Miało to związek z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, którego byliśmy współorganizatorami. Przyjechało wtedy do Polski łącznie prawie 15 milionów osób. Było to o 11 procent więcej niż w roku poprzednim.

Euro 2012 było wydarzeniem jednorazowym. Analitycy spodziewali się, że w kolejnym roku nastąpi spadek liczby zagranicznych turystów. Jednak w pierwszej połowie 2013 roku wyniosła ona 7,3 miliona i obecne prognozy przewidują, że łącznie w tym roku będzie o 5 procent więcej osób odwiedzających nasz kraj w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wśród osób najchętniej odwiedzających Polskę w 2012 roku na pierwszych pozycjach znaleźli się Niemcy - ponad 32 procent, Ukraińcy - 13 i pół procenta i Białorusini - niemal 11 procent. Kolejne miejsca zajęli goście z Rosji, Litwy oraz Wielkiej Brytanii. Tylko w ciągu trzech tygodni trwania rozgrywek Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, nasz kraj odwiedziło 677 tysięcy zagranicznych kibiców ze ponad 120 krajów. Zostawili oni w Polsce ponad miliard złotych.

Reklama

Zarejestrowano za to spadek zagranicznych wyjazdów Polaków. W 2012 roku było ich o 9 procent mniej niż rok wcześniej. Rośnie z kolei popularność turystyki krajowej. W ubiegłym roku Polacy wzięli udział w ponad 40 milionach krajowych podróży turystycznych - jest to o 38 procent więcej niż w 2011 roku. Najchętniej odwiedzaliśmy Pomorze oraz Małopolskę.