Czubek Wieży Eiffla tonie w sinym obłoku. Władze apelują, aby dzieci i osoby cierpiące na dolegliwości górnych dróg oddechowych pozostały w domach i rezygnowały ze spacerów. Amatorom sportów na wolnym powietrzu lekarze odradzają zrobienie przerwy.

Reklama

W północnej części Paryża, gdzie zanieczyszczenie jest największe wprowadzono stan alarmowy, na pozostałym obszarze, w tym na terenach przylegających do stolicy ogłoszono stan wysoki. Na rogatkach policja przeprowadza kontrole samochodów pod kątem stanu wydalanych spalin.

Ekolodzy i część lewicy domagają się wprowadzenia zakazu wjazdu do Paryża samochodów z silnikiem diesla oraz drastycznego podniesienia cen na olej napędowy. Krytykowane są poprzednie władze prawicowe za uginanie się pod naciskiem lobby producentów diesli. To te samochody wydalają do atmosfery najwięcej szkodliwych cząsteczek.

Inne przyczyny znieczyszczenia to przemysł, spalarnie śmieci oraz kominki i ogrzewanie domów drewnem. Nie bez znaczenia jest także mroźna, słoneczna i bezwietrzna pogoda.