Ze względu na utrudnienia w poruszaniu się oraz zaostrzenie sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim MSZ stanowczo odradza podróżowanie w te części Ukrainy - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stopień zagrożenia dla osób zamierzających udać się w te rejony Ukrainy podniosło do poziomu "Nie podróżuj".

MSZ odradza Polakom poruszanie się po obwodach donieckim i ługańskim z uwagi na ostatnie gwałtowne incydenty związane z aktywnością prorosyjskich separatystów. W ostatnich dniach we wschodniej Ukrainie zginęło kilka osób, a kilka zostało rannych.

Ze względu na nieprzewidywalność dalszego rozwoju wydarzeń, osoby już przebywające w tych regionach powinny zachować szczególną ostrożność - ostrzega resort dyplomacji i apeluje do Polaków wybierających się na Ukrainę o zgłaszanie wyjazdu, na przykład za pomocą systemu e-konsulat.

Jednocześnie - jak podkreślono w komunikacie, w mocy pozostaje ostrzeżenie opublikowane 8 marca, dotyczące nie tylko podróżnych udających się do obwodów donieckiego i ługańskiego, ale także charkowskiego, dniepropietrowskiego i zaporoskiego oraz dużych miast wschodniej Ukrainy.