Według PIT wraz ze wzrostem wypoczywających w kraju i za granicą Polaków rosną ich oczekiwania wobec standardu. Turyści oczekują dostępu do wi-fi, leżaków na plaży i przy basenie, bogatej oferty wycieczek fakultatywnych - mówiła PAP rzeczniczka PIT Ewa Kubaczyk. Zaznaczyła, że za większy komfort Polacy decydują się płacić więcej.

Reklama

Polscy turyści przyzwyczajeni do wyższych standardów za granicą, podobnych warunków szukają coraz częściej także w Polsce, korzystając z obiektów z wyższej półki - podkreśla rzeczniczka PIT.

Wskazała, że według ostatniego raportu Polskiej Izby Turystyki "Zagraniczne wakacje Polaków", w ubiegłym roku typowy polski turysta najchętniej wyjeżdżał na tygodniowe wakacje do hoteli o wysokim standardzie, korzystając z transportu lotniczego. Zdecydowanie dominowała opcja all inclusive, którą wybierało ponad trzy czwarte klientów. To dzisiaj już standard, a nie luksus" - stwierdziła. W tym roku ten trend wydaje się wzmacniać - oceniła.

Kubaczyk zaznaczyła, że z majowych danych Travelplanet.pl wynika, że mamy wyraźny wzrost rezerwacji wakacji w najwyższym, pięciogwiazdkowym komforcie (z 23 do 27 proc.) przy niezmienionym właściwie poziomie rezerwacji hoteli 4-gwiazdkowych (nieco ponad 49 proc.). Spadła za to popularność obiektów 3-gwiazdkowych (z 25 do 20 proc.). To konsekwencja powrotu Turcji do czołówki najpopularniejszych kierunków, która uważana jest za kraj oferujący pięciogwiazdkowe hotele w najlepszych cenach - wyjaśniła.

W Polsce rośnie popularność domków (19 proc.), pensjonatów na wysokim poziomie (11 proc.) i apartamentów (10 proc.). Tych inwestycji – zwłaszcza nad morzem i w górach – w ostatnich latach jest coraz więcej - wskazała.

Reklama

Jak dodała rzeczniczka Izby, coraz wyższe wydatki na wakacje sprawiły, że segment turystyczno-noclegowy notuje w Polsce coraz lepsze wyniki. Przypomniała, że według danych MSiT w ub. roku liczba podróży krajowych polscy turyści sięgnęła 47,7 mln (o prawie 4 proc. więcej niż rok wcześniej), a wydatki turystów wyniosły blisko 27,7 mld zł, co stanowiło wzrost o 14,5 proc. rok do roku. Wydaje się, że ten rok nie będzie gorszy - powiedziała. Wskazała za GUS, że "w pierwszym kwartale 2019 roku z noclegów skorzystało w Polsce ok. 6,7 mln turystów, co daje wzrost o ponad 7 proc. rok do roku".