Według PIT wraz ze wzrostem wypoczywających w kraju i za granicą Polaków rosną ich oczekiwania wobec standardu. Turyści oczekują dostępu do wi-fi, leżaków na plaży i przy basenie, bogatej oferty wycieczek fakultatywnych - mówiła PAP rzeczniczka PIT Ewa Kubaczyk. Zaznaczyła, że za większy komfort Polacy decydują się płacić więcej.

Polscy turyści przyzwyczajeni do wyższych standardów za granicą, podobnych warunków szukają coraz częściej także w Polsce, korzystając z obiektów z wyższej półki - podkreśla rzeczniczka PIT.

Wskazała, że według ostatniego raportu Polskiej Izby Turystyki "Zagraniczne wakacje Polaków", w ubiegłym roku typowy polski turysta najchętniej wyjeżdżał na tygodniowe wakacje do hoteli o wysokim standardzie, korzystając z transportu lotniczego. Zdecydowanie dominowała opcja all inclusive, którą wybierało ponad trzy czwarte klientów. To dzisiaj już standard, a nie luksus" - stwierdziła. W tym roku ten trend wydaje się wzmacniać - oceniła.

Kubaczyk zaznaczyła, że z majowych danych Travelplanet.pl wynika, że mamy wyraźny wzrost rezerwacji wakacji w najwyższym, pięciogwiazdkowym komforcie (z 23 do 27 proc.) przy niezmienionym właściwie poziomie rezerwacji hoteli 4-gwiazdkowych (nieco ponad 49 proc.). Spadła za to popularność obiektów 3-gwiazdkowych (z 25 do 20 proc.). To konsekwencja powrotu Turcji do czołówki najpopularniejszych kierunków, która uważana jest za kraj oferujący pięciogwiazdkowe hotele w najlepszych cenach - wyjaśniła.

W Polsce rośnie popularność domków (19 proc.), pensjonatów na wysokim poziomie (11 proc.) i apartamentów (10 proc.). Tych inwestycji – zwłaszcza nad morzem i w górach – w ostatnich latach jest coraz więcej - wskazała.

Jak dodała rzeczniczka Izby, coraz wyższe wydatki na wakacje sprawiły, że segment turystyczno-noclegowy notuje w Polsce coraz lepsze wyniki. Przypomniała, że według danych MSiT w ub. roku liczba podróży krajowych polscy turyści sięgnęła 47,7 mln (o prawie 4 proc. więcej niż rok wcześniej), a wydatki turystów wyniosły blisko 27,7 mld zł, co stanowiło wzrost o 14,5 proc. rok do roku. Wydaje się, że ten rok nie będzie gorszy - powiedziała. Wskazała za GUS, że "w pierwszym kwartale 2019 roku z noclegów skorzystało w Polsce ok. 6,7 mln turystów, co daje wzrost o ponad 7 proc. rok do roku".