Potwierdzam, że Polska Grupa Lotnicza poinformowała dzisiaj linie lotniczą Condor o odstąpieniu od transakcji zakupu tej spółki. Na tym etapie nie udzielamy więcej informacji - napisała w mailu Katarzyna Majchrzak.

Reklama

Wcześniej pragnąca zachować anonimowość osoba poinformowała PAP Biznes, że powodem złożenia oświadczenia przez PGL o odstąpieniu od transakcji przejęcia Condora jest brak spełnienia warunków wejścia w życie tej transakcji, w tym potwierdzenia przez niemiecką linię czarterową jej standingu finansowego.

W styczniu PGL zawarła umowę kupna Condora, zgodnie z którą Condor musiał spełnić kilka warunków, w tym formalną zgodę swoich właścicieli na transakcję, a także musiał wykazać się dobrym standingiem finansowym. Gdy wypłynęła sprawa pandemii koronawirusa, to okazało się, że Condor nie jest w stanie wykazać standingu finansowego, gdyż pogorszyły się jego wyniki, odwołane zostały loty itd.

PGL miał przejąć posiadającą ponad 50 samolotów i około 4,9 tys. pracowników spółkę Condor. Warunki zaproponowane przez polski holding uznano za atrakcyjniejsze od ofert dwóch różnych inwestorów finansowych, którzy także ubiegali się o tę transakcję. Umowę kupna-sprzedaży podpisano 24 stycznia.

Reklama

Spowodowany koronawirusem kryzys wywołał jednak obawy, czy umowa zostanie urzeczywistniona, gdyż także PGL doznała w jego wyniku strat finansowych, a popyt na czarterowe loty wycieczkowe dramatycznie się obniżył przy jednoczesnym braku perspektyw na rychłą poprawę.