Od poniedziałku, w związku z łagodzeniem obostrzeń związanych z pandemią, jest możliwe wznowienie działalności hotelarskiej czy wynajmu pokoi, ale pod pewnymi warunkami. Schroniska górskie, podobnie jak hotele czy kwatery prywatne, muszą spełnić wytyczne związane z bezpieczeństwem obsługi i pracowników, obostrzenia związane z bezpieczeństwem gości - np. umieszczenie środków ochrony indywidualnej. W poniedziałek otwarte także zostały wszystkie szlaki turystyczne w Tatrach.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu

W popularnym schronisku nad Morskim Okiem na razie nie można nocować, ale gospodarze schroniska zapewniają, że pracują nad wdrożeniem procedur, aby spełnić wymagane obostrzenia co do możliwości nocowania turystów w tym obiekcie. Turyści, którzy dotrą nad Morskie Oko będą mogli skorzystać z zewnętrznego bufetu.

Schronisko na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej wznowi ograniczoną działalność 8 maja. Podobnie jak nad Morskim Okiem, początkowo będzie otwarty tylko bufet zewnętrzny. Również schronisko na Polanie Chochołowskiej wznowi swoją działalność od 8 maja. W tym tatrzańskim schronisku będzie można nocować. Wstęp do tego schroniska będą miały wyłącznie osoby z rezerwacją na pobyt. Jak informują gospodarze schroniska, liczba turystów mogących przebywać w obiekcie będzie ograniczona. W związku z tym liczba miejsc noclegowych będzie mniejsza niż zwykle. Dla turystów zostanie uruchomione okienko bufetowe do wydawania posiłków na zewnątrz schroniska.

Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej i w Dolinie Roztoki na razie nie wznawiają działalności, ale gospodarze zapowiadają, że w najbliższych dniach będą pracowali nad dostosowaniem obiektów do obowiązujących obostrzeń.

Najwyżej położone w Polsce schronisko – w Dolinie Pięciu Stawów Polskich uruchomiło na razie bufet zewnętrzny oraz toalety. Gospodynie schroniska zapewniają, że rozpoczynają przygotowania do uruchomienia noclegów zgodnie z wytycznymi, choć będzie to bardzo trudne.