Szef resortu kultury, w którego gestii jest też turystyka, powiedział, że rządowy dekret wprowadzi zapis umożliwiający Włochom wyjazd na wakacje.

Reklama

Będą inne. Będą ograniczenia, z którymi będziemy musieli funkcjonować; od reguły dystansowania społecznego do maseczek, ostrożności. To będą włoskie wakacje, bo turystykę zagraniczną, poza Europę trudno będzie przywrócić - oświadczył Franceschini.

Wyjaśnił, że pomoc otrzymają rodziny, a także sama branża turystyczna. Jedną z form wsparcia będzie voucher w wysokości 500 euro do wydania w hotelach i innych strukturach noclegowych w tym roku dla rodzin o dochodzie poniżej 40-50 tys. euro rocznie. Pułap ten, jak zastrzegł Franceschini, jest jeszcze dyskutowany. W przypadku osób samotnych będzie to bon na 150 euro.

To nadzwyczajna interwencja, jedna z najważniejszych w planie wydatków - ocenił minister.

Mówiąc o kwestii otwarcia plaż we Włoszech Franceschini zaznaczył, że decyzje w tej sprawie zostaną zapewne pozostawione poszczególnym regionom.

Minister kultury przypomniał, że od 18 maja możliwe będzie ponowne otwarcie muzeów i wystaw pod warunkiem przestrzegania wymogów bezpieczeństwa sanitarnego.