Odpowiedzialny za turystykę w krajowej Izbie Handlu i Usług Alberto Corti w środę w senackiej komisji ds. przemysłu, że cały sezon turystyczny w tym roku minie pod znakiem strat.

Reklama

Będzie kłopot z zapełnieniem pokojów hotelowych - dodał.

Jak zaznaczył Corti, na wakacje w hotelach i innych strukturach z miejscami noclegowymi będzie mogła pojechać jedna piąta Włochów. Wyjadą też ci, którzy mają domy wakacyjne - podkreślił.

Corti przedstawił prognozy wskazujące, że obroty włoskiej branży turystycznej szacowane łącznie na 200 mld euro rocznie mogą być niższe o 60 procent. A to znaczy ponad 120 mld euro strat, a także brak zatrudnienia dla 500 tys. pracowników sezonowych latem oraz ponad milion zagrożonych miejsc pracy - dodał.

Według zaprezentowanych danych od marca do maja w hotelach i innych domach noclegowych oczekiwano 30 mln włoskich i zagranicznych turystów.

Ponadto, jak wynika z zaprezentowanego raportu Izby Handlu i Usług, od marca do końca roku do Italii miało przyjechać 58 mln turystów z zagranicy. Przyjedzie ich mniej niż 20 procent, w każdym razie już po lecie - oświadczył Corti.

Rząd Giuseppe Contego zapowiedział wcześniej 2 miliardy euro pomocy dla branży turystycznej. Każda rodzina z niskim dochodem, która pojedzie na urlop w kraju otrzyma bon w wysokości 500 euro.