Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zamieścił w poniedziałek na swojej stronie internetowej (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa).

Reklama

Z danych tych wynika, że we wszystkich – około 60 - nadmorskich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Zakwit sinic pojawił się natomiast w poniedziałek wczesnym popołudniem w jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kartuskim oraz jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim. Zamknięte zostały kąpieliska zorganizowane we wsi Dobrogoszcz oraz w Przywidzu przy ul. Jeziornej.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr lub prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Reklama

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.