Węgierski Wizz Air dołożył dwa dodatkowe rejsy z Londyn-Luton, z lądowaniem na Lotnisku Chopina o godz. 22.30. PLL LOT zrealizuje także dodatkowy rejs z Londyn-Heathrow z lądowaniem w Warszawie o godz. 23.10 - powiedział Rudzki.

Reklama

Połączenia Wizz Air zostaną zrealizowane dwoma samolotami typu Airbus: A320 (ok. 180 miejsc) i A321 (ok. 230 pasażerów).

Natomiast LOT dodatkowy rejs z Londyn-Heathrow będzie wykonywał swoją największą maszyną, czyli Boeingiem 787-9 Dreamliner, który na pokład może zabrać 294 pasażerów. Wcześniej firma informowała, że na planowy swój rejs o godz. 15.40 podstawi dremalinera 787-9.

Rzecznik powiedział PAP, że w poniedziałek do godz. 14 na Lotnisku Chopina wylądowały cztery samoloty z Wielkiej Brytanii. Wcześniej informował, że 21 grudnia, zgodnie z rozkładem lotów, odbędzie się osiem przylotów z Wielkiej Brytanii - siedem z Anglii i jeden ze Szkocji. Chodzi o przyloty z Londyn-Heathrow, Londyn-Luton, Birmingham, Doncaster-Sheffield oraz Edynburga. Z lotniska Londyn-Heathrow latają do Warszawy PLL LOT i British Airways. Rejsy z Londyn-Luton, Birmingham, Doncaster-Sheffield oraz Edynburga wykonywane są przez węgierskiego Wizz Air.

Reklama

Nowy wariant wirusa

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.

W poniedziałek rano odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zajmował się sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że podtrzymana jest decyzja ogłoszona w nocy, że z poniedziałku na wtorek zostają wstrzymane wszystkie loty z Wielkiej Brytanii do Polski. Lada moment wyjdzie formalne rozporządzenie w tym zakresie, które zawiesza loty z Wielkiej Brytanii do Polski - powiedział.

Reklama

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, że wydał dyspozycje GIS, aby od poniedziałku wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii.

W niedzielę Holandia i Belgia poinformowały, że zawiesiły połączenia lotnicze z Wielką Brytanią w związku z nowym wariantem koronawirusa wykrytym w tym kraju. Analogiczne kroki zapowiedziały Włochy i Austria, ograniczenia rozważają także Niemcy. Hiszpania wezwała do ogólnoeuropejskich działań.