W nadmorskim regionie na północy kraju popyt zdecydowanie przewyższa podaż i są problemy z usługami – przyznał Americo Pilati z federacji hotelarskiej w lokalnym wydaniu dziennika "La Repubblica".

Reklama

Najazd turystów

Gazeta informuje o prawdziwym najeździe turystów na miejscowości od Ventimiglii do Sarzany, od pasa miasteczek Cinque Terre do Riwiery Kwiatów w rejonie San Remo. Normą stały się ogromne korki na autostradach i innych drogach.

Podano przykład kurortu Diano Marina, liczącego 5 tysięcy mieszkańców. W tych dniach turystów jest dziesięć razy więcej.

Na to nie zdążyliśmy się przygotować. Brakuje wody pitnej, nie ma wolnych miejsc parkingowych ani pustego kawałka plaży. Ceny za wynajem domów są bardzo wysokie - powiedział przedstawiciel branży hotelowej.

Reklama

Kłopoty z wodą występują w całej prowincji Imperia; brakuje jej przez wiele godzin dziennie. Burmistrzowie tamtejszych miejscowości apelują o jej oszczędzanie. Woda przywożona jest cysternami.

W przeciwieństwie do lat sprzed pandemii do Ligurii przyjeżdżają przede wszystkim Włosi. Napływ jest znacznie wyższy niż przed rokiem.

Jeszcze przed pandemią pojawiały się pomysły lokalnych władz, by ograniczyć liczbę turystów w najbardziej malowniczych miejscowościach poprzez wprowadzenie limitów obecności.