Na Ukrainie w ostatnim czasie rośnie liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem, rejestrowane są najwyższe wskaźniki infekcji od wiosny. A wszystko to na tle konsekwentnej niechęci większości Ukraińców, by się zaszczepić - czytamy na portalu TSN.

Reklama

I co straszniejsze, do machinacji ze szczepieniami czasami włączają się sami pracownicy medyczni. O handlu certyfikatami informowano już nie raz. A w ostatnich dniach wyszła na jaw prawie fantastyczna pod względem swojego cynizmu historia - zauważa portal.

"Szczepionkę po prostu spuszczają w kanalizacji"

Jak twierdzi TSN, Ukraińcy, w szczególności w regionach przygranicznych, gdzie jest wielu emigrantów zarobkowych, jadą do punktów szczepień, "by otrzymać całkowicie legalne międzynarodowe certyfikaty szczepień zatwierdzonym w Europie Pfizerem". A w rzeczywistości zamiast podać im szczepionkę, jej dawki miejscowi medycy po prostu wylewają preparat do umywalki. Szczepionkę, która może ochronić życie, po prostu spuszczają w kanalizacji - dodaje.

Afera osiągnęła taką skalę, że na przykład na Zakarpaciu już można mówić o prawdziwej antyszczepionkowej turystyce. Cena takiej usługi to 2-2,5 tys. hrywien (ok. 300 - 370 zł) - podkreśla portal.

Tymczasem według oficjalnych danych w ostatnich trzech miesiącach 98 proc. hospitalizowanych z powodu Covid-19 na Ukrainie to osoby niezaszczepione - zwraca uwagę TSN.

"Oszustwa w sferze szczepień na Ukrainie"

Minister ochrony zdrowia Wiktor Laszko w opublikowanej w weekend rozmowie z Radiem Swoboda przyznał, że dochodzi do oszustw w sferze szczepień na Ukrainie. Oszustwa są. I z oszustwami trzeba walczyć. Nie mogę powiedzieć, że jesteśmy krajem, w którym nie ma oszustów. Są oszuści i są wyniki tych operacji specjalnych, które dziś prowadzi policja i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział.

Wykrywają fakty wykorzystywania przez oszustów różnego typu szczepionek, formularzy placówki, wydają podrobione dokumenty, jak i nieuczciwość wśród pracowników medycznych - dodał. Zapewnił, że "tam, gdzie wykrywane są takie fakty, od razu wszczynane są sprawy karne, ci lekarze są odsuwani of pracy, są już fakty zwolnienia". Poinformował, że posiada informacje o trzech przypadkach wszczęcia spraw karnych i odsunięcia lekarza od funkcji.

W pełni zaszczepionych jest 6,5 mln z ok. 41 mln mieszkańców Ukrainy.