Australia niemal całkowicie zamknęła swoje granice w maju ubiegłego roku. Do kraju przyjeżdżać mogła jedynie ograniczona liczba obywateli i stałych rezydentów. W październiku zniesiono restrykcje w podróżach zagranicznych dla obywateli Australii. Granice miały zostać otwarte od 1 grudnia m.in. dla zagranicznych studentów, wykwalikowanych pracowników i posiadaczy wiz biznesowych, jak i dla zaszczepionych turystów z Korei Południowej i Japonii.

Reklama

Oczekiwano, że od środy do Australii zaczęliby przybywać pierwsi z około 200 tys. studentów i pracowników. Zgodnie z komunikatem, granice pozostaną zamknięte zarówno dla nich, jak i dla koreańskich i japońskich turystów.

Premier Australii Scott Morrison omówił w poniedziałek wstrzymanie otwarcia granic w komisji bezpieczeństwa narodowego gabinetu federalnego w związku z zagrożeniem, jakie niesie ze sobą najnowszy wariant koronawirusa. Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że jest zbyt wcześnie, aby ocenić, czy Omikron jest bardziej dotkliwy niż Delta.

Australijski minister zdrowia Greg Hunt przekazał, że Australia jest dobrze przygotowana na wszelkie warianty koronawirusa, ponieważ 87 proc. społeczeństwa powyżej 16. roku życia jest w pełni zaszczepiona, a szpitale są odpowiednio wyposażone.

Reklama

Wstrzymane loty, kwarantanna...

Rząd federalny wstrzymał także loty z dziewięciu krajów południowej Afryki i zastosował kwarantannę wobec każdego podróżującego z tego regionu świata. Pasażerowie wszystkich lotów międzynarodowych mają obowiązek samoizolacji przez 72 godziny po wylądowaniu.

Władze kraju zastanawiają się, czy należy skrócić przerwę między drugą i trzecią dawką szczepienia przeciw Covid-19 w związku z obawami dotyczącymi wariantu Omikron. Rzecznik ds. zdrowia Partii Pracy Mark Butler uważa, że rząd musi dążyć do jak najszybszego zwiększenia liczby zaszczepionych dawką przypominającą w regionach kraju, które pozostają w tyle pod względem liczby zaszczepionych obywateli, a w szczególności wśród rdzennych społeczności.

Zgromadzenie premiera, premierów stanowych i ministrów zbierze się we wtorek, aby przedyskutować gwałtownie rozwijającą się sytuację oraz środki mające zapobiec rozprzestrzenianiu się wariantu Omikron w Australii.

W Australii zostało wykrytych jak dotąd pięć zakażeń wariantem Omikron. Wszystkie wśród podróżujących z RPA.