Guterres określił restrykcje wymierzone w narody południowoafrykańskie jako formę rasistowskiej segregacji podróży.

"Podróżny apartheid"

Po rozmowie z przewodniczącym Komisji Unii Afrykańskiej Moussą Fakim Mahamatem, szef ONZ stwierdził, że istnieją instrumenty służące do zapewnienia bezpiecznej podróży.

Reklama

- Używajmy tych instrumentów, aby uniknąć tego rodzaju, niech mi będzie wolno powiedzieć, podróżnego apartheidu, co moim zdaniem jest niedopuszczalne - skomentował Guterres.

Reklama

- Niedopuszczalnym jest, aby jedną część świata, która jest jednym z najsłabszych regionów pod względem ekonomicznym, skazać na zamknięcie, podczas gdy są takie części świata, w których wykryto obecność nowego wariantu, który już wcześniej tam istniał, włączając w to Europę. W związku z tym, apeluję, aby odwoływać się do zdrowego rozsądku - stwierdził szef ONZ.

Guterres ostrzegł także, że fala ograniczeń w podróżowaniu może zagrozić ożywieniu gospodarczemu Afryki, a tak naprawdę jednocześnie nie powstrzyma rozprzestrzeniania się nowego wariantu wirusa na całym świecie.

Wariant Omikron

Reklama

Eksperci z RPA stwierdzili, że wariant Omikron prawdopodobnie spowodował szybki wzrost liczby przypadków Covid-19 w ciągu ostatnich dwóch tygodni w kraju. Jest jednak zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy jego objawy są bardziej dotkliwe niż objawy zakażenia innymi wariantami koronawirusa.

Pierwszy przypadek wariantu Omikron został wykryty w RPA w próbce z 9 listopada. Minister zdrowia RPA, Joe Phaahla, potępił niedawne zakazy podróżowania z krajów regionu Afryki południowej, określając je jako "nieproduktywne".