Na odpowiednią pokrywę naturalnego śniegu w Tatrach czekali miłośnicy turystyki narciarskiej, czyli skitouringu. Intensywne opady śniegu spowodowały, że roślinność została zabezpieczona naturalną warstwą białego puchu. Śnieg przykrył też wystające kamienie, jednak - jak informuje TPN - na razie warunki dla uprawiania turystyki narciarskiej w wyższych partiach Tatr, czyli powyżej górskich schronisk, są bardzo trudne.

Reklama

Miejscami śnieg na trasach narciarskich i szlakach jest wywiany i wystają kamienie - czytamy w komunikacie przygotowanym przez TPN. Szlaki przysypane są warstwą śniegu i w wielu miejscach występują głębokie zaspy utworzone przez wiatr. Większość szlaków powyżej górnej granicy lasu jest nieprzetarta i ich przebieg jest niewidoczny – informuje TPN.

Turystykę narciarską w Tatrach można uprawiać na wszystkich oznakowanych szlakach turystycznych oraz szlakach wyłącznie narciarskich, których gęsta sieć znajduje się w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej. Jednak skitouring może być uprawiany tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna zabezpiecza roślinność i glebę przed oddziaływaniem narciarstwa.