Dziennik Gazeta Prawana logo

Polacy chcieli zdobyć Gerlach. Uratowali ich słowaccy ratownicy

4 września 2022, 11:29
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Gerlach
<p>Gerlach</p>/Shutterstock
W sobotę wieczorem para polskich turystów chcąc samodzielnie wejść na najwyższy szczyt w Tatrach – Gerlach, utknęła w żlebie. Polacy nie mogąc kontynuować wyprawy, poprosili o pomoc słowackich ratowników górskich z Horskiej Zachrannej Służby (HZS).

33-letnia kobieta i 52-letni mężczyzna zamierzali wejść na Gerlach tak zwaną Drogą Martina, ale ostatecznie wycofali się i zdecydowali się zejść Przełęczą Tetmajera. – czytamy w komunikacie HZS. Słowaccy ratownicy po dotarciu do pary Polaków, za pomocą technik linowych ewakuowali ich ze żlebu i sprowadzili przez Dolinę Wielicką w okolice górskiego hotelu - Domu Śląskiego. Dalej polscy turyści zostali przetransportowani pojazdem terenowym na dół. Akcja ratunkowa została zakończona w niedzielę o godz. 3 nad ranem.

Gerlach dostępny tylko dla taterników

Gerlach wznosi się na 2655 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Tatrach oraz w całych Karpatach. Leży w całości po słowackiej stronie Tatr. Szczyt dostępny jest jedynie dla uprawnionych taterników. Turyści niemający stosownych uprawnień taternickich nie mogą samodzielnie go zdobywać. W styczniu b.r. w rejonie Małego Gerlacha zginęło trzech polskich taterników zamierzających zdobyć szczyt. Żaden z mężczyzn nie posiadał stosownych uprawnień do wejścia na Gerlach.

autor: Szymon Bafia

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj