"Warunki na szlakach są dobre. W środę rano w górach było bardzo ciepło. Powyżej 1000 m npm termometry wskazywały ponad 20 stopni. Zachmurzenie było spore. Może spaść deszcz" - zakomunikowali goprowcy. Synoptycy ostrzegli przed burzami.

Akcja "Chodź z nami w góry!"

W sobotę ośrodek górski Szczyrk Mountain Resort (SMR) organizuje na Hali Skrzyczeńskiej całodniowe wydarzenie "Chodź z nami w góry!", którego głównymi bohaterami będą ratownicy GOPR.

Reklama

Rzecznik SMR: Rośnie liczba górskich wypadków

Rzecznik SMR Michał Słowioczek powiedział, że w ostatnich kilku latach nastąpił znaczny wzrost liczby pieszych turystów na szlakach. Ośrodek stał się też mekką górskich rowerzystów. Niestety, wraz ze wzrostem liczby turystów, rośnie też liczba górskich wypadków i incydentów. Akcja "Chodź z nami w góry!" ma edukować najmłodszych poprzez zabawę, żeby w przyszłości wiedzieli, jak bezpiecznie poruszać się pieszo lub na rowerze w terenie górskim, który potrafi być niebezpieczny i nieprzewidywalny – powiedział rzecznik SMR.

Program wydarzenia

Program wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 11. obejmuje grę terenową, pokazy psów ratowniczych i prezentację pozorowanej akcji ratunkowej. Kartę gry terenowej można odebrać w kasie przy zakupie biletów na koleje lub na Hali Skrzyczeńskiej. Aby wziąć udział w zabawie należy wjechać gondolą na górę oraz odwiedzić każdy z pięciu punktów, w którym będą goprowcy i wykonać zadania. Będą to: trening wspinaczkowy, sposoby pakowania plecaka oraz ćwiczenia z orientacji w terenie, a także nauka zachowania, gdy dojdzie do wypadku i udzielania pierwszej pomocy.

Aby ułatwić dojazd na imprezę w sobotę ośrodek obniżył o połowę cenę biletów turystycznych na kolejki.

Goprowcy apelują, aby wybierając się w góry należy dobrze się przygotować. Trzeba się odpowiednio ubrać. Należy mieć nieprzemakalną kurtkę. Szczególnie ważne jest obuwie. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi. W gorące dni należy mieć ze sobą sporą ilość wody i podczas wędrówki nawadniać sukcesywnie organizm.

"Uwaga na burze!"

Reklama

W przypadku nadejścia burzy trzeba zejść z otwartej przestrzeni. Nie wolno chronić się pod drzewem z uwagi na spadające konary. Nie należy też stawać w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia. W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Autor: Marek Szafrański