Organizatorzy festiwalu jak zwykle postarają się przekonać uczestników o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu. Autorzy, przekazując swoje osobiste doświadczenia ze spotkań z innymi kulturami, przekonują słuchaczy, że świat jest ciekawszy i lepszy, niż ten ukazywany w mediach.

Najważniejsze w pokazie slajdów są wrażenia widzów, na które składa się wiele elementów: ciekawa podróż, dobre zdjęcia i ich wybór (zwłaszcza w dobie fotografii cyfrowej, gdy tak łatwo robi się tysiące zdjęć), kompozycja pokazu, osobowość i opowieść autora, muzyka i to nieuchwytne „coś” co sprawia, że pokaz zapada w pamięć.

Na poprzednich festiwalach prezentowane były m.in. slajdy wybitnego himalaisty Piotra Morawskiego, który zginął w tym roku w Himalajach.

Podczas tegorocznego festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć osiem autorskich pokazów slajdów. Pierwszy opowiada o Kamczatce, krainie wulkanów na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Razem z Żanetą i Jackiem Govenlockami uczestnicy pokazu będą paść renifery z Ewenami i podglądać z bardzo bliska niedźwiedzie łowiące ryby. Podczas klimatycznych wędrówek po Bliskim Wschodzie z Mariuszem Jachimczukiem będzie można podróżować karawanowymi szlakami, odwiedzać bazary, podziwiać meczety i wdychać zapach kadzidła. Rajskie wyspy Pacyfiku (Polinezja Francuska, Fidżi, Samoa, Tonga i Wyspa Wielkanocna) z ich bajecznymi krajobrazami i ciekawymi kulturami przybliżą Małgorzata Preuss-Złomska i Marcin Złomski.

Ważnym punktem festiwalu będzie z pewnością spotkanie z Olgą Morawską, która opowie o ostatniej wyprawie Piotra Morawskiego, a także o jej własnej podróży do Nepalu po tragicznym wypadku męża, autora pięknych zdjęć i wspaniałego narratora. Podróżując z Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami przez sawannę, tajemnicze płaskowyże tepui i dżunglę, będzie można uczestniczyć w odkrywaniu fascynującej przyrody i zjawiskowych krajobrazów Wenezueli. Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus zabiorą widzów na samochodową wyprawę do Namibii, gdzie m.in. odwiedzili plemiona Himba i Buszmenów, nauczyli się, jak przetrwać na pustyni Kalahari i obserwowali dzikie zwierzęta. O trudno dostępnych rejonów Kolumbii, zamieszkałych przez tajemnicze indiańskie plemiona Kogi i Arhuacos, nazywające siebie „strażnikami ziemi”, opowiedzą Claudia Cardenas i Dominik Bac. Na koniec pokaz Anny i Marcina Szymczaków: lodowce u stóp Mount Cook, turkusowe tafle jezior, jurajskie lasy z tysiącletnimi drzewami i klifowe wybrzeża Pacyfiku – to tylko część bogactwa krajobrazów i przyrody Nowej Zelandii.

Warszawa, 5 – 6 grudnia, kino Luna, ul. Marszałkowska 28