Obchody rozpocznie uroczysta msza święta w radomskiej bazylice Św. Kazimierza, gdzie znajduje się kaplica ku czci świętego, w której przechowywane i czczone są jego relikwie.

Reklama

Po raz trzeci odbędzie się Bieg Kazików. W tym roku - jak powiedziała rzeczniczka radomskiego magistratu Katarzyna Piechota - zamiast biegu VIP-ów odbędzie się bieg charytatywny na rzecz radomskich harcerzy. Tradycyjnie organizowane będą również biegi dla dzieci i młodzieży.

W programie tegorocznych Kazików znajduje się także m.in. prezentacja dorobku Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy na świecie przemierzył na rowerze Afrykę, oraz spotkanie z pisarzem Kazimierzem Orłosiem.

Podczas obchodów święta patrona Radomia zaplanowano również promocję książki poświęconej św. Kazimierzowi. Jej autorem jest prof. Dariusz Kupisz. W niedzielę na zakończenie "Kazików" wręczona zostanie Nagroda Św. Kazimierza. Otrzymują ją osoby lub organizacje, które popularyzują wiedzę o historii Radomia.

Św. Kazimierz urodził się na Wawelu 3 października 1458 roku, jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej. Jego wychowawcą był Jan Długosz. Królewicz Kazimierz wielokrotnie przebywał na zamku w Radomiu. Jego najważniejszy pobyt w tym mieście, jako namiestnika królewskiego w Koronie, przypadł na lata 1481-1483. Na te dwa lata władza przeniosła się do Radomia. W tym czasie Kazimierz dał się poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, a jednocześnie osoba bardzo pobożna.

Królewicz Kazimierz zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 r. na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Był kanonizowany w 1521 r., lecz bulla zaginęła wraz z rzeczami posła królewskiego Erazma Ciołka, który zmarł nagle w Rzymie. Ponowną bullę kanonizacyjną, powołującą się na akt kanonizacyjny papieża Leona X, wydał papież Klemens VIII w 1602 r.

Święty Kazimierz jest patronem Polski i Litwy. Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju książęcym, z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry.

Od 4 marca 1983 r. św. Kazimierz za sprawą Jana Pawła II jest patronem miasta Radomia, a od 25 marca 1992 r. - patronem diecezji radomskiej.