Inne
Reklama

>>> Więcej informacji: Skiinfo.pl

Po sukcesach w poprzednich sezonach, Dolomiti Superski zdecydowało powtórzyć kampanię w okresie zimowym 2009/2010, również z udziałem wyżej wspomnianych promotorów. Dolomity nie są szczególnie obciążone zagrożenie lawinowym; resorty narciarskie są umiejscowione w naturalnie bezpiecznych obszarach, a stoki są planowane i tworzone z zamiarem minimalizowania ryzyka.

Wszystkie stoki są obsługiwane z wyjątkową uwagą porą nocną. 300 snowcatów pracuje nad zapewnieniem idealnego stanu śniegu następnego dnia. Każdego ranka narciarze i snowboardziści wyruszą na wolne od muld i niedoskonałości, świetnie przygotowane stoki.

Wyciągi w Dolomitach należą do najbezpieczniejszych na świecie. Spełniają wszystkie wymogi Unii Europejskiej. Krańce stoków, które można uznać za niebezpieczne, są zabezpieczone przez sieci, a naturalne przeszkody są obłożone ochronnymi matami.

Dodatkowo, policja regularnie patroluje stoki, interweniując w sytuacjach naruszenia porządku, lub zbyt dużej prędkości narciarzy. Wedle danych udostępnionych przez SIMON (Sorveglianza degli Incidenti in MONtagna - Nadzór nad Górskimi Wypadkami), oraz zagraniczne federacje narciarskie, wypadki mają miejsce coraz rzadziej. W przypadkach wyjątkowo groźnych, transport helikopterem zapewnia możliwie najszybszy transport rannych do szpitala. Bezpieczeństwo na stokach zależy głównie od zachowania każdego narciarza z osobna. Nieuważna jazda i zbyt duża prędkość w stosunku do indywidualnych umiejętności są głównymi przyczynami wypadków.

Plakaty i ulotki znajdujące się w każdym miejscu sprzedaży skipassów oraz w okolicach wyciągów w regionie Dolomiti Superski przypomną o przesłaniu projektu "Skiing is Fun. Be careful". Aby zminimalizować ryzyko wypadku, niezbędne jest przestrzeganie 12 reguł bezpieczeństwa, stworzonych przez FISI (Włoska Federacja Narciarska). Należy zdać sobie sprawę, że na stokach można osiągnąć bardzo wysokie prędkości, dlatego też należy zawsze dostosować szybkość do indywidualnych umiejętności.

We wszystkich włoskich resortach dzieci do lat 14 muszą zgodnie z prawem nosić kask. Również dorośli powinni ich używać, aby zapobiegać obrażeniom głowy. Obecnie wytwarzane kaski są bardzo lekkie i wygodne. Narciarstwo i snowboarding są interesującymi i zdrowymi sportami uprawianymi przez ponad 10 milionów Włochów, którzy z przyjemnością spędzają kilka dni sezonu zimowego na stokach. Jak w przypadku innych sportów, istnieją zagrożenia związane z tego typu aktywnością. Przestrzeganie podstawowych reguł pozwala zminimalizować ryzyko.

Czytaj dalej >>>Reklama

Przedstawiamy 12 zasad stworzonych przez FISI.

Zasady bezpieczeństwa dla narciarzy i snowboardzistów:

1. Każdy narciarz i snowboardzista powinien zachowywać się w sposób nie stanowiący zagrożenia dla innych.

2. Każdy narciarz i snowboardzista powinien dostosować swoją prędkość do umiejętności, oraz warunków panujących na stoku.

3. Narciarze i snowboardziści nadjeżdżający od tyłu, powinni dostosować kierunek jazdy, by nie stwarzać zagrożenia dla jadących przed nimi.

4. Wyprzedzać można zarówno z lewej jak i z prawej strony, jednak należy zawsze zachować odpowiednią odległość, by wyprzedzany mógł swobodnie skręcać. Dodatkowo, we Włoszech przyjęło się, że nadjeżdżający z prawej strony mają pierwszeństwo.

5. Po przerwie, lub w przypadku skrzyżowania stoków, wjeżdżający na stok powinien się upewnić, że nikt nie nadjeżdża z góry.

6. Narciarze i snowboardziści nie powinni blokować wąskich przejazdów, lub pozostawać w miejscach o ograniczonej widoczności. W razie upadku należy jak najszybciej przesunąć się w kierunku krańca stoku.

7. W przypadku, gdy narciarz bądź snowboardzista chce wrócić pieszo na górę, powinien poruszać się przy krańcu stoku. W przypadku ograniczonej widoczności, krańce stoku muszą pozostać puste.

8. Każdy narciarz i snowboardzista musi przestrzegać znaków na stokach.

9. Każdy, kto widział, bądź uczestniczył w wypadku, powinien udzielić pomocy i wezwać odpowiednie służby. W przypadku, gdy okaże się to niezbędne,powinien wesprzeć ratowników w akcji.

10. Każdy narciarz i snowboardzista zobowiązany jest wylegitymować się, jeśli zostanie o to poproszony przez policję - niezależnie od tego czy brał udział w wypadku, czy też był świadkiem.

11. Nie należy skręcać przy samym krańcu stoków - dobrze jest zostawić miejsce, by umożliwiać wyprzedzanie.

12. Należy zwrócić uwagę na kierunek jazdy innych użytkowników stoku, biorąc pod uwagę sprzęt jakim się posługują (snowboard, carvingi etc.), ponadto, we Włoszech, dzieci do lat 14 muszą nosić kaski.