W głosowaniu wyłoniono też ulicę z najlepszym jedzeniem oraz ubraniami. Pierwszą została High Street w mieście Stockbridge w hrabstwie Hampshire. Najlepsze ubrania są na Milson Street w Bath - twierdzą uczestnicy plebiscytu.

Reklama

Ian Addyman, właściciel sklepu fotograficznego przy Shambles przyznaje, że uliczka jest "pełna historycznego uroku". "Między właścicielami sklepów istnieje prawdziwe poczucie wspólnoty. Czujemy się wyróżnieni tym, że pracujemy w tak pięknym miejscu" - dodał.

Jak opisuje poniedziałkowy dziennik "Guardian", wzdłuż wąskiej uliczki stoją budynki o drewnianej konstrukcji, pochylając się ku sobie dachami tak blisko, że niemal się one dotykają. Na uliczce pełno jest sklepów i kawiarni. Shambles jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Wielkiej Brytanii i najlepiej zachowaną średniowieczną ulicą w Europie.

Shambles - dodaje "Guardian" - wymieniona jest siedmiokrotnie w spisie katastralnym "Domesday Book" z XI wieku. Jej nazwa wywodzi się ze średniowiecznego słowa "shamel", czyli ławka. Z każdego boku ulicy pozostały podniesione krawężniki, tworzące kanał, do którego niegdyś rzeźnicy wrzucali odpadki.

W plebiscycie Google Street View wzięło udział ponad 11 tys. ludzi. Wyłaniali najlepsze ulice w Wielkiej Brytanii spośród pięciu zaproponowanych przez ekspertów w każdej kategorii.