Organizujący spotkania Urząd Miasta w Gdyni przygotował ponad 2 tys. miejsc dla publiczności i przegląd najważniejszych polskich wypraw i wydarzeń eksploracyjnych ostatniego roku. Odbędzie się ok. 80 prelekcji osób, które, jak twierdzi znany speleolog i badacz Maciej Kuczyński, "porzuciły swój dom i bezpieczne życie, aby wyruszyć na szlak odkrywczej przygody, nieprzetartymi ścieżkami, otwierać przed nami nowe światy i wytyczać nowe granice możliwości człowieka".

Reklama

Każdy dzień poświęcony jest innej tematyce, piątek to Dzień Wody, sobota - Dzień Podróży i Wyczynu, a niedziela to Dzień Gór i Kolosów. W piątek m.in. o swoich samotnych rejsach dookoła świata opowiedzą Natasza Caban, Joanna Pajkowska i Marta Sziłajtis-Obiegło.

Sobotni Dzień Podróży i Wyczynu ma poprowadzić Jasiek Mela. W programie m.in. relacja z pierwszych etapów dwuletniej sztafety "Afryka Nowaka" oraz z przeprawy Piotra Strzeżysza przez Kirgizję. W niedzielę będzie mowa o alpejskim maratonie, czyli dwanaście samotnych wejść na czterotysięczniki w ciągu zaledwie miesiąca.

Organizatorzy przygotowali konkursową wystawę zdjęć Fotoglob a także wystawę "Uśmiech Świata" Elżbiety Dzikowskiej - gościa specjalnego spotkań. Pokazom zdjęć i filmów towarzyszyć będą również: seminarium dla osób podróżujących z małymi dziećmi, salon mediów podróżniczych oraz targi sprzętu i odzieży.

Zostaną wręczone nagrody Kolosy 2009 oraz Nagrody im. Andrzeja Zawady. Jeden z młodych podróżników otrzyma ufundowany przez prezydenta Gdyni grant podróżniczy w wysokości 10 tys. zł na zrealizowanie swojej wymarzonej wyprawy.

Podczas trzydniowej imprezy organizatorzy spodziewają się ok. 10 tys. gości.