Inne
Reklama

>>> Więcej informacji: Skiinfo.pl Jednym z najhojniej obdarzonych przez naturę krajów były Włochy, w szczególności ich północna część. Dwie trzecie Powder Alarm'ów dotyczy opadów śniegu przekraczających 20 cm w ciągu 24 godzin. Limone donosi o 60 cm opadach.

Temperatura powietrza spadła w tym tygodniu sporo poniżej zera, meteorolodzy zapowiadają kolejne opady śniegu w dalszej części tygodnia. Najgrubsza śnieżna powłoka w tym kraju znajduje się w Arabba Marmolada i wynosi 5 m. Na lodowcu Pragelato znajduje się 430 cm, a w Courmayeur - 330 cm śniegu.

Także w Niemczech ubiegły tydzień upłynął pod znakiem sporych opadów śniegu. Większość z nich była zlokalizowana na terenie centralnych i południowych wyżyn (Sauerland, Harz i Black Forest). Gaby Baur z Black Forest Tourism Board mówi z radością: „Obecny sezon zimowy jest jednym z najlepszych w historii".

Śnieg prószył również w Allgäu. W ostatni weekend najwięcej śniegu spadło w Grasgehren. Tylko w przeciągu 24 godzin (niedziela) sumaryczne opady wyniosły tam 50 cm. Tego samego dnia w innych ośrodkach, np. Zugspitze i Oberstdorf, spadło od 20 do 30 cm świeżego śniegu.

Opady śniegu nie ominęły również Austrii. W czasie 24 godzin, w niedzielę spadło w Vorarlberg 30 cm białego puchu. Podobna ilość śniegu spadła w Kleinwalsertal-Fellhorn/Kanzelwand dzień wcześniej. Sandra Janser z Kleinwalsertal Tourismus informowała w weekend, że „warunki są idealne", przez większość dnia jednocześnie prószy śnieg i świeci słońce. Czynnych jest obecnie 47 wyciągów narciarskich i 91 stoków.

W tę środę o świeżym śniegu informują kolejne austriackie ośrodki: Großglockner, Katschberg oraz Ankogel. Jego grubość waha się od 10 do 15 cm. W Sölden spadło go 9 cm. Na lodowcu Mölltal warstwa śniegu zwiększyła się o 20 cm. Również ze Szwajcarii wyemitowanych zostało w ten weekend wiele Powder Alarm'ów, m.in. z Andermatt-Gotthard, gdzie dobowe opady (niedziela) wyniosły 20 cm.

Czytaj dalej >>>
Dyrektor Andermatt Gotthard Sportbahnen, Peter Heinzer informował:„Bardzo ciężko jest opisywać panujące tutaj warunki śniegowe, jeśli zabronić używania superlatywów". W jego wypowiedzi znalazły się wśród nich m.in. „najlepsza jakość śniegu" i „wyjątkowe warunki narciarskie". Podobne warunki narciarskie oraz opady śniegu występują w Sedrun, Brienz i pozostałych 15 ośrodkach narciarskich w Szwajcarii. W Disentis w ciągu 24 godzin spadło 25 cm śniegu.

We Francji obniżenie temperatur nadeszło w niedzielę. Na południu kraju miały miejsce wspaniałe opady śniegu, zaskakujące z racji tego, że mamy już marzec. Przykładowo na nizinnym terenie departamentu Gard w południowej części kraju spadło 40 cm świeżego śniegu. Tak grubej śnieżnej powłoki nie widziano tu od 1974 roku.

Najwięcej śniegu we Francji znajduje się nadal w Chamonix (407 cm na wyższych stokach). La Grave la Meije spowite jest warstwą 330 cm, a La Rosiere 1850 - 290 cm śniegu. Spore opady śniegu miały miejsce w weekend podczas śnieżnej burzy w Pirenejach i położonej niedaleko nich Barcelonie. Wiele ośrodków narciarskich informuje o najlepszych od lat warunkach narciarskich i ilości opadów śniegu.

Najwięcej śniegu w Europie w dalszym ciągu jest w Sierra Nevada. Jego grubość na wyższych zboczach wynosi 5 m. W tym tygodniu w Sierra Nevada odbędą się zawody European Freestyle Championship. Sytuacja narciarska w Pirenejach nadal ma się dobrze. Na wyższych stokach znajduje się nierzadko 2 m śniegu. Najwięcej znajduje się go w Boi Taull (3 m). Ośrodkiem posiadającym najbardziej rozległe tereny narciarskie w hiszpańskich Pirenejach jest Formigal. Na jego wyższych zboczach leży 240 cm śniegu, na narciarskich trasach - 136 cm.

Do 30 cm śniegu spadło również w Andorze, jednak wiele obszarów narciarskich zostało na początku tygodnia czasowo zamkniętych z powodu porywistych wiatrów. Po francuskiej stronie gór opady śniegu były jeszcze większe. W poniedziałek w wyższych partiach gór spadło do 80 cm śniegu. W niżej położonych obszarach i nizinach opady wynosiły 20-40 cm. We wtorek w Formigueres spadło aż 60 cm śniegu. W położonej na południe Lamanere ogłoszono rekordowe opady śniegu, które wyniosły 1 metr w ciągu 24 godzin.

Na Półwyspie Skandynawskim, szczególnie w jego północnej części w ubiegłym tygodniu miały miejsce spore opady śniegu. Szwedzki ośrodek Björkliden, położony niedaleko Riksgränsen, od poprzedniego czwartku pokrywała 29-centymetrowa warstwa świeżego śniegu. W położonym niedaleko ośrodku Abisko za sprawą sporych opadów śniegu i porywistego wiatru ogłoszono w poniedziałek 5. stopień zagrożenia lawinowego. Ośrodek narciarski wyłączył wyciągi, obowiązywał całkowity zakaz wyjścia w góry. Obecnie poziom zagrożenia ocenia się jako duży (4/5). Na drodze łączącej Björkliden z Riksgränsen od ubiegłego czwartku warstwa śniegu zwiększyła swą grubość o kolejne 30 cm. Od poniedziałku obowiązuje tutaj 4 stopień zagrożenia lawinowego.
Czytaj dalej >>>W środkowej i południowej części Szwecji od poprzedniego tygodnia opady śniegu lekko się zmniejszyły. W wyższych partiach gór w obrębie ośrodka Are spadło w ubiegłym tygodniu 12 cm. Ośrodek ten w tym tygodniu jest gospodarzem FIS Freestyle World Cup. Zawody te odbędą się 12 i 13 marca. Temperatura w górach spadła kilka stopni poniżej zera, jednak w niższych partiach terenu czasami je przekracza. Pomimo tego warunki narciarskie są bardzo dobre w dużej części kraju.

Na terenach Szkocji wiatr wiał przeważnie z północnego-wschodu. Dzięki temu wiele wschodnich, górskich zboczy pokrył śnieg, a w konsekwencji doprowadziło to do ich otwarcia. Zarówno w Glencoe, jak i Nevis Range narciarze i snowboardziści mogą cieszyć się długimi zjazdami, które rozpoczynają na szczycie wyciągów a kończą przy najniżej położonych obiektach kampusu. Na brytyjskich wyspach taka sytuacja należy do rzadkości.