Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska poinformowała, że parafia otrzymała unijne dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Reklama

Oprócz prac renowacyjnych, w zabytkowym obiekcie zmodernizowana zostanie instalacja grzewcza i elektryczna. Zamontowana ma być także instalacja przeciwpożarowa oraz urządzenia antywłamaniowe. Obiekt przystosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całość inwestycji wyniesie 3,8 mln zł.

Milewska podkreśliła, że w nawiązaniu do tradycji historycznej Jedlni, w jednej z krucht kościoła urządzona zostanie sala poświęcona pamięci króla Władysława Jagiełły. Zagospodarowane ma być także otoczenie kościoła, na którym powstanie skwer Jagiełły.

Według rzeczniczki, docelowo w okolicy Jedlni ma powstać szlak kulturowy związany z postacią Władysława Jagiełły, który chętnie przyjeżdżał na polowania w lasach na terenie obecnej Puszczy Kozienickiej.

Na mapie Polski z XIV w. zaznaczona jest miejscowość Jedlno, gdzie od 1387 roku znajdował się królewski folwark łowiecki. Król dał też przywileje mieszkańcom wsi, zwalniające ich od podatków i opłat oraz uczynił łowcami królewskimi, pomocnymi przy polowaniach.

Jagiełło ufundował w Jedlni pierwszy drewniany kościół, w miejscu, którego znajduje się obecna świątynia. Budowę murowanego kościoła rozpoczęto w latach 1790-1792 z fundacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na fasadzie kościoła widnieje data ukończenia budowy świątyni - 1901.