Wieżę Bazyliki Mariackiej, z której od przeszło 600 lat na cztery strony świata, co godzinę, rozlega się hejnał, będzie można zwiedzać bezpłatnie w sobotę i niedzielę. Aby wejść na Hejnalicę, położoną na wysokości 54 m nad płytą Rynku Głównego, trzeba pokonać 239 schodów. Trębacze potrzebują na to dwie i pół minuty.

Reklama

W sobotę przez cały dzień będą się prezentować działające w Krakowie organizacje pozarządowe. W namiotach rozstawionych na Małym Rynku przedstawią swoją działalność, będą udzielać porad, rozdawać ulotki. Część zaprezentuje na plenerowej scenie programy artystyczne. Będą konkursy plastyczne dla dzieci, degustacje herbat z różnych stron świata, bezpłatne porady medyczne, finansowe i konsumenckie, pokaz udzielania pierwszej pomocy, prezentacja pantomimy, koncert piosenki francuskiej.

Sobotnie zwiedzanie stadionów Cracovii i Wisły ma być okazją do zapoznania się z postępami prac przy rozbudowie obydwu obiektów piłkarskich. Dzień otwarty stadionu Wisły będzie też okazją do spotkania z piłkarzami i trenerami aktualnego mistrza Polski.

W niedzielę na Małym Rynku zapanuje jazz - zaplanowano osiem koncertów. Zespoły jazowe będą grać już od godz. 11. Imprezę zakończy wieczorny koncert gwiazdy - zespołu Walk Away z gościem specjalnym Deanem Brownem z USA.

W poniedziałek po południu, w ramach obchodów Święta 3 Maja, odbędzie się na Małym Rynku 37. Lekcja Śpiewania "Majowa Jutrzenka". Dla uczestników przygotowano 4,5 tys. śpiewników. Przed południem w Katedrze na Wawelu odbędzie się 3-majowa msza św. Po jej zakończeniu pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu zostanie złożony wieniec od społeczności miasta i regionu.

Drogą Królewską spod Wawelu na Plac Matejki przejdzie pochód patriotyczny, który zakończy się uroczystością pod Grobem Nieznanego Żołnierza.