Z przeprowadzonego na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego sondażu wynika, że najatrakcyjniejszy dla warszawiaków środek transportu uruchomiony w ramach linii turystycznych to tramwaj wodny. W tym roku będzie on pływać od Podzamcza do "Grubej Kaśki". Z jego pokładu będzie można podziwiać panoramę warszawskiej Starówki.

Reklama

Tramwaj wodny "Wars" będzie pływać pięć razy dziennie; każdy kurs potrwa prawie dwie godziny. Na pokładzie będzie można posłuchać muzyki, a z audioprzewodnika zapoznać się z historią i architekturą stolicy. Z bliska pasażerowie zobaczą warszawskie mosty i "Grubą Kaśkę" - stojącą w korycie rzeki studnię, która czerpie wodę spod dna Wisły.

Bilety na rejs można kupić na statku w dniu rejsu, a w przedsprzedaży - w biurze Żeglugi Stołecznej przy ul. Świętokrzyskiej 36, lok. 1 (od poniedziałku do piątku, w godz. 12-15).

Przez Wisłę pływać będą trzy promy - na wysokości Łomianek, Podzamcza i Cypla Czerniakowskiego. Dzięki nim na drugi brzeg rzeki będą mogli przeprawić się m.in. rowerzyści - z myślą o nich na promach zainstalowano specjalne stojaki rowerowe. Promy z Podzamcza i Cypla Czerniakowskiego będą kursować codziennie co 20 minut, a prom z Łomianek - co 30 minut w dni robocze i co kwadrans w soboty i niedziele.

W weekendy będzie można wybrać się w rejs z Warszawy do Serocka - u ujścia Bugu do Narwi. Statek "Zefir" będzie wypływać o godz. 9 z przystani Podzamcze. Do Serocka dotrze w południe, tam pasażerowie będą mieć ok. 1,5 godziny na zwiedzanie. Powrót do stolicy jest planowany na godz. 18. Statek może zabrać 110 pasażerów; na pokładzie jest grill oraz bufet z napojami.

Bilety na statek do Serocka będą dostępne w przedsprzedaży - w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Centrum (od poniedziałku do czwartku, w godzinach 7-20 oraz w piątek między godz. 7 a 17), a także u armatora w dniu rejsu.

Warszawską Starówkę będzie można podziwiać nie tylko od strony rzeki. Jej ulicami pasażerów będą wozić dwa konne omnibusy - piętrowy i parterowy. Przejazd potrwa niecałą godzinę. Oprócz poniedziałków omnibusy będą kursować codziennie - od wtorku do piątku pięć razy dziennie, a w soboty i niedziele - sześć razy dziennie. Bilety będzie można kupić bezpośrednio na przystanku przy placu Zamkowym.

W weekendy i święta będzie też można wygodnie dojechać z centrum miasta do warszawskiego ZOO. Autobusy linii 444 będą kursować w godzinach 10-18 - co 30 minut.

>>>Czytaj dalej>>>Reklama

W tym roku linie turystyczne będą kursować do 12 września. W maju i we wrześniu tramwaj wodny i omnibusy będą kursować tylko w weekendy.

Przejażdżka promem będzie bezpłatna. Bilet na rejs tramwajem wodnym będzie kosztować 18 zł, rejs do Serocka - 36 zł, przejażdżka omnibusem - 14 zł. Połowę tej kwoty zapłacą m.in. uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studenci. 10-procentową zniżkę otrzymają pasażerowie z Warszawską Kartą Turysty. Kupić będzie można też bilet rodzinny. Bezpłatnie liniami turystycznymi mogą podróżować dzieci nie objęte obowiązkiem szkolnym oraz osoby, które ukończyły 70 lat.

Na Wiśle pojawi się też statek ornitologiczny "Dzika Wisła". Będzie pływać spod pomnika Syreny przy moście Świętokrzyskim do Wilanowa. Dostrzeżone w trakcie rejsu ptaki pomoże rozpoznać specjalista ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Wycieczka potrwa około 4 godzin i oprócz rejsu obejmuje spacer po dzikich plażach.

W poniedziałki, środy i piątki rejsy zostały zarezerwowane dla uczestników akcji "Lato w Mieście"; w pozostałe dni (wtorki, czwartki, soboty i niedziele) są one ogólnodostępne. Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 12 zł.

W godzinach popołudniowych (o godz. 16, 17, 18 i 19) statkiem będzie można odbyć 45-minutowy rejs bez przewodnika, na trasie Syrenka - "Gruba Kaśka" - Stare Miasto - Syrenka. Bilety kosztują 10 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy).

Warszawski odcinek Wisły ma długość 31 km, rzeka zachowała na tym obszarze dziki charakter, z licznymi wyspami, a jej brzegi porastają lasy łęgowe, dające schronienie ponad stu gatunkom ptaków. Swoje gniazda zakładają tu m.in. rybitwy, mewy, nurogęsi, perkozy, dzięcioły, słowiki i zięby.

W 1997 r. stołeczny odcinek Wisły włączono do sieci Warszawskich Obszarów Chronionego Krajobrazu, a cały odcinek między Dęblinem a Płockiem od 2002 r. włączony jest do obszaru Natura 2000 jako teren specjalnej ochrony ptaków pod nazwą "Dolina Środkowej Wisły".

W ub.r. z warszawskich linii turystycznych skorzystało w sumie 60 tys. osób. Tramwaj wodny przewiózł ponad 21 tys. pasażerów. Na przejażdżkę konnymi omnibusami zdecydowało się prawie 7 tys. turystów, a na rejs nad Zalew Zegrzyński - ponad 2 tys. Bezpłatne promy przewiozły prawie 30 tys. osób.

Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi warszawskich linii turystycznych można zapoznać się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego (www.ztm.waw.pl).