"Nagroda została powołana, aby uhonorować najbardziej wartościowe publikacje turystyczne wydane w ubiegłym roku wydawniczym. Chcemy, aby nagroda była nie tylko wyróżnieniem, lecz także ważną informacją dla samych turystów, którym coraz trudniej dokonać właściwego wyboru spośród kilkunastu tytułów poświęconych tym samym destynacjom" - piszą organizatorzy konkursu.

Reklama

Ogłoszenie nagród odbyło się podczas konferencji "Książki dla turysty", zorganizowanej w ramach 55. Międzynarodowych Targów Książki. Zgłaszane przez wydawców publikacje rozpatrywano w dziewięciu kategoriach: przewodnik tekstowy, przewodnik ilustrowany, przewodnik kieszonkowy, przewodnik dla aktywnych, atlas turystyczny, mapa i plan turystyczny, książka podróżnicza, album, wydarzenie roku. Do konkursu napłynęły 53 tytuły, zgłoszone przez 20 wydawców.

Nowością w tegorocznej edycji nagrody jest kategoria "za wytrwałe promowanie mody na podróżowanie". Jej laureatki - Beata Pawlikowska i Elżbieta Dzikowska - podczas ceremonii wręczania nagród mówiły, że mody na zwiedzanie świata wcale nie trzeba wśród Polaków jakoś specjalnie promować.

"Mam wrażenie, że mody na podróżowanie nie trzeba kreować, ona istnieje. Sądząc z tego, co piszą do mnie internauci, albo co mówią słuchacze moich audycji, jest to jedna z tych rzeczy, o których ludzie marzą, a jedyne, w czym trzeba im pomóc to jest uwierzenie w to, że to wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje" - powiedziała Beata Pawlikowska.

Nagroda Magellana w kategorii "przewodnik tekstowy" przypadła książce "Indie Północne. Nepal i Goa. Orientalna mozaika" Joanny Felicji Bilskiej, Emilii Kubik, Rafała Kubika i Justyny Sromek (Wydawnictwo Bezdroża). W kategorii "przewodnik ilustrowany" wygrały ex aequo: "Berlin. Przewodnik 3 w 1" (Wydawnictwo ExpressMap Polska) oraz "Polska Niezwykła. Województwo Mazowieckie" (Wydawnictwo Demart).

Wśród "przewodników dla aktywnych" wybór jurorów padł na "Polskę na rowerze" (Wydawnictwo Pascal) a w kategorii "przewodnik kieszonkowy" nagrodzono książkę "Łomża. Gród na nadnarwiańskiej skarpie" Rafała Zubkowicza (Amistad/Polska.Turystyczna.pl).

"Mazury Zachodnie" Wydawnictwo Eko-Kapio z Grupy CartoMedia otrzymały nagrodę w kategorii "atlasy", a "Beskid Niski. Od Krynicy-Zdroju po Komańczę" (Zakład Kartograficzny Sygnatura z Grupy CartoMedia) w kategorii "mapa i plan turystyczny".

Nagroda Magellana w kategorii "książka podróżnicza" przypadła poradnikowi "Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet" Marzeny Filipczak (wydawnictwo Poradnia K), a w kategorii "album" - tomowi "Watykan" ks. Michaela Collinsa(Wydawnictwo Hachette Polska).

Laureat kategorii "Wydarzenie Roku" wybrany został spośród propozycji zgłoszonych przez jurorów. Nagroda została przyznana Wydawnictwu Naukowemu PWN za wprowadzenie na polski rynek wydawniczy serii "Rough Guides".

Organizatorem konkursu "Najlepsze publikacje turystyczne" jest "Magazyn Literacki KSIĄŻKI".

Reklama